Bezpieczne przechowywanie mięsa

Mięsa i wędliny bardzo szybko ulegają procesom, które mogą obniżyć ich termin przydatności do spożycia. Chłodzenie i zamrażanie to jedne z bardziej popularnych sposobów, aby przedłużyć ich trwałość. Sprawdź, jak bezpiecznie przechowywać mięso i o czym warto pamiętać po zakupie.

Dawne metody przechowywania mięsa

Obecnie nie mamy z nią problemu, dawniej mogła przysporzyć problemu. Jak kiedyś wyglądała konserwacja mięsa? Jednym ze znanych z tradycji sposobów polega na przechowywaniu wyrobów mięsnych w pokrzywach. Występujący w liściach kwas mrówkowy pomagał chronić je od szybkiego psucia. Oczywiście, wykorzystana do tego celu roślina powinna rosnąć w bezpiecznej odległości od dróg i zwierząt domowych lub hodowlanych.

Zimą natomiast chętnie moczono mięso w mleku lub serwatce, dzięki czemu zachowywało świeżość nawet przez kilka dni. Za jedną z najbardziej skutecznych metod uchodzi natomiast suszenie, w wyniku którego nie żywności nie trzeba było trzymać w specjalnie niskiej temperaturze. Z biegiem czasu opracowywano coraz bardziej skuteczne metody konserwacji, w tym między innymi wędzenie oraz peklowanie lub solenie (fragmenty mięsa, które zawierają dużo tłuszczu, należy nacierać solą gruboziarnistą).

Bezpieczne przechowywanie mięsa – podstawowe zasady

Warto pamiętać, że produkty mięsne trzymane w nieodpowiednich warunkach mogą okazać się potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Właśnie dlatego tak ważne jest bezpieczne przechowywanie mięsa nie tylko bezpośrednio po zakupie, surowego, ale też po obróbce termicznej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić, aby zachowało doskonałą jakość? Sprawdź, jak się z nim obchodzić i o czym pamiętać na co dzień. Przedstawiamy kilka praktycznych zasad, których warto przestrzegać.

Przeczytaj również: Jak mądrze kupować mięso?

Niska temperatura to podstawa

Oczywiście, najlepszym sposobem na przedłużenie przydatności do spożycia pozostaje chłodzenie lub mrożenie. Dlaczego? Przede wszystkim niska temperatura obniża szybkość reakcji chemicznych i enzymatycznych zachodzących w mięsie i zmniejsza tempo rozwoju drobnoustrojów.

Jak bezpiecznie przechowywać mięso w lodówce i zamrażarce? Przede wszystkim pilnuj daty przydatności do spożycia; układaj i oznaczaj produkty w taki sposób, aby wiedzieć, po co sięgnąć w pierwszej kolejności. Nie wyjmuj też mięsa z opakowania od producenta, jeśli nie zamierzasz szybko go wykorzystać – po otwarciu sugerowany termin błyskawicznie spada. Przygotowując mięso do chłodzenia, dziel je na większe kawałki i każdy z nich pakuj oddzielnie. Również wędliny dłużej zachowają świeżość, jeśli nie będą rozdrobnione.

Jak bezpiecznie przechowywać mięso w lodówce?

Pamiętaj, że różne miejsca w lodówce mają zupełnie inną temperaturę. Zanim więc schowasz do środka poszczególne produkty, podziel je na kilka kategorii. Na środkowej półce (od 4 do 7 stopni Celsjusza) warto umieścić produkty o stosunkowo krótkiej trwałości, wędliny i gotowe, szczelnie przykryte potrawy. Zazwyczaj chowasz surowe mięso do dolnej szuflady? Ponieważ to właśnie tam panuje wyższa wilgotność, lepiej wsadzić do środka wyłącznie warzywa i owoce.

Zanim poddasz wyroby mięsne obróbce termicznej, przechowuj je na ostatniej półce, która ma ok. dwóch stopni Celsjusza. A co, jeśli dosłownie przed chwilą je przyrządziłeś? W takich przypadkach zawsze lepiej poczekać, aż całkowicie ostygnie i dopiero wtedy zabezpieczyć je w odpowiednim pojemniku.

Koniecznie zadbaj o to, aby wnętrze było czyste. Nie próbuj też kłaść zbyt wielu produktów obok siebie. W ten sposób można zaburzyć przepływ powietrza i znacznie zmniejszyć skuteczność chłodzenia. Oddziel mięso od pozostałych produktów, w tym sera, aby zmniejszyć ryzyko wędrowania bakterii i wystąpienia zatrucia pokarmowego. Ponieważ wołowina ma tendencję do szarzenia i miejscowej zmiany barwy, warto upewnić się, że poszczególne kawałki nie stykają się ze sobą.

Sprawdź także: Jak wybrać najlepszą kiełbasę na grilla?

Jak długo trzymać mięso w lodówce lub zamrażarce?

Każdy rodzaj mięsa możesz bez obaw przechowywać w lodówce. Zupełnie inaczej jest w przypadku mrożenia, którego odradza się między innymi w przypadku pasztetów, parówek lub kiełbas. Boczek z kolei musi zostać rozmrożony maksymalnie po upływie dwóch tygodni. Pamiętaj, aby od razu po wyjęciu z zamrażarki przygotować i podać wszystkie artykuły spożywcze. Chcesz wiedzieć, jak chłodzić mięsa i wędliny? W lodówce o temperaturze ok. 4 st. C, maksymalna ilość dni wynosi:

  • 1 dla wędlin
  • 1 do 2 dla mielonej wołowiny, cielęciny, baraniny i wieprzowiny
  • 2 do 3 dla surowej kiełbasy
  • 2 do 4 dla wołowiny, cielęciny, wieprzowiny i baraniny
  • 3 do 7 dla wędzonej kiełbasy
  • 4 do 5 dla parówek
  • 5 do 7 dla boczku
  • 14 do 21 dla kiełbasy suchej i półsuchej przechowywanej w całości

W zamrażarce czas ten jest dłuższy i mierzony w miesiącach. Dla temperatury poniżej 18 st. C terminy te wynoszą:

  • 1 do 3 miesięcy dla mielonej wieprzowiny
  • 3 do 4 miesięcy dla mielonej wołowiny, cielęciny i baraniny
  • 3 do 6 miesięcy dla wieprzowiny
  • 6 do 9 miesięcy dla cielęciny i baraniny
  • 6 do 12 miesięcy dla wołowiny

Przeczytaj również: Czy mięso może być eko?

W co pakować mięso?

Dobrze, jeśli już podczas zakupu mięsa zostaną zapakowane w pergamin lub papier śniadaniowy, które skutecznie wchłoną wilgoć, zapobiegną rozwojowi bakterii i uchronią przed pleśnią. Pamiętaj, aby już w torbie oddzielić je od pozostałych artykułów spożywczych. Jaki rodzaj opakowania zupełnie się nie sprawdzi? Między innymi folia aluminiowa, która zupełnie nie przepuszcza powietrza. Specjalne pojemniki powinny być natomiast dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Powrót do listy
Powrót do listy