Czy mięso może być eko?

Zdrowa, zbilansowana dieta i przemyślane wybory konsumenckie to podstawa. W dobie powszechnego dostępu do informacji jesteśmy coraz bardziej świadomi jakości i pochodzenia produktów, które znajdujemy na sklepowych półkach. Sięgamy po certyfikowaną, ekologiczną żywność i szerokim łukiem omijamy wyroby pochodzenia zwierzęcego. Czy słusznie? Odpowiadamy na pytanie, czy mięso może być eko.

Mięso ekologiczne czy konwencjonalne?

Faszerowanie zwierząt antybiotykami, pasza zawierająca hormony, skandaliczne warunki hodowlane. Tradycyjne metody produkcji wędlin i innych wyrobów mięsnych wzbudzają dziś uzasadniony sprzeciw. W poszukiwaniu alternatyw zwracamy się w stronę odmiennych sposobów żywienia. A jednak dążenie do prawidłowej, zbilansowanej diety i troska o środowisko naturalne nie muszą być jednoznaczne z całkowitym wyeliminowaniem produktów pochodzenia zwierzęcego. Odpowiedzią na rozterki konsumentów jest mięso eko. Czym się różni ekologiczna hodowla od konwencjonalnej, przemysłowej?

Przede wszystkim, nie koncentrujemy się już na zmaksymalizowaniu wyników i utrzymaniu stałego, wysokiego tempa produkcji przy możliwie najniższych nakładach finansowych. Tym, co się liczy, jest dobrostan zwierząt oraz satysfakcjonująca jakość produktów. Badania naukowe potwierdzają istotne różnice w tym zakresie. Mięso ekologiczne ma lepsze właściwości odżywcze, co przejawia się między innymi korzystniejszym składem kwasów tłuszczowych. Jest zdrowsze, smaczniejsze i bardziej delikatne.

Sprawdź również: Wędliny Nocnego Marka – dlaczego są tak wyjątkowe?

Mięso eko – z jakiej hodowli pochodzi?

Czy mięso może być eko? Z całą pewnością. Zasady ekologicznego chowu zwierząt są ściśle sprecyzowane. Rozporządzenia unijne znacznie wydłużają czas uboju – który, swoją drogą, jest bardziej humanitarny – oraz regulują sposób żywienia, leczenia oraz warunki, w jakich przebywają oraz są przewożone zwierzęta hodowlane. Wykluczono antybiotyki, substancje przeznaczone do stymulacji wzrostu oraz certyfikowane pasze. Zminimalizowano zoohigieniczne zabiegi, takie jak usuwanie rogów i obcinanie ogonów. Głównym celem jest więc stworzenie bezpiecznego, higienicznego, naturalnego środowiska hodowlanego. Jak można to osiągnąć?

Oczywiście, poprzez zapewnienie mniej stresogennych warunków życiowych, nieograniczonego dostępu do wody pitnej i ściółki oraz schronienia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ścisłej kontroli podlegają warunki panujące w pomieszczeniach gospodarskich. Zwierzęta muszą mieć wystarczająco dużo miejsca. Niedopuszczalne są: kiepskie oświetlenie, niekorzystna temperatura, brak swobodnego dojścia do wybiegów lub pastwisk. Lekarstwa podaje się wyłącznie wtedy, gdy wymaga tego powaga sytuacji. Kwestię priorytetową stanowi natomiast profilaktyka.

Taki sposób funkcjonowania w długofalowej perspektywie niesie ze sobą mniejszą śmiertelność zwierząt, większe mioty i lepszą odporność na choroby obserwowaną wśród przedstawicieli kolejnych generacji. Z pokolenia na pokolenie tendencja ma być coraz bardziej wyraźna.

Na czym polega przewaga mięsa eko?

Dlaczego sięgamy po mięso ekologiczne? Powody są różne i obejmują tak troskę o dobro zwierząt oraz krytykę konwencjonalnych praktyk hodowlanych, jak też odczuwalne korzyści zdrowotne i dostrzegalną poprawę jakości. Analizy porównawcze wędlin i produktów mięsnych wytworzonych w obu środowiskach są w toku. Zauważa się ścisły związek pomiędzy ogólną poprawą warunków w hodowli ekologicznej a właściwościami powstałych w konsekwencji wyrobów. Do najczęściej omawianych zalet należą:

  • wyższy stopień zagęszczenia mięsa w udkach, tuszach wołowych i wieprzowych oraz piersiach drobiu,

  • niższa zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, selenu i jodu,

  • więcej kwasów omega-3, sprzężonego kwasu linolowego, żelaza, witaminy E i niektórych karotenoidów,

  • również mleko i jajka są bogatsze o wartości odżywcze, w tym beta-karoten.

Jak powstają ekologiczne wędliny? Produkowane bez konserwantów, sztucznych dodatków i polepszaczy smaku, są przyprawiane ziołami i przyprawami, które pochodzą z certyfikowanych upraw. Ważne, aby mięso było pozyskane od sprawdzonych, certyfikowanych dostawców.

Sprawdź również: Na co zwrócić uwagę kupując mięso?

Czy mięso może być eko?

Jest pozyskane od zwierząt, które były traktowane w sposób nie tylko przyjazny środowiska, ale przede wszystkim – humanitarny. Nowe standardy prowadzenia hodowli wychodzą naprzeciw obawom konsumentów i coraz częściej inspirują także przedstawicieli branży zakorzenionych w wątpliwych, powszechnie krytykowanych praktykach. Czy więc mięso może być eko? Oczywiście! Wybieraj certyfikowane wędliny i produkty mięsne, które mogą pochwalić się nie tylko doskonałym, naturalnym składem, ale też znajomym, godnym zaufania pochodzeniem. Masz pytania o proces produkcji wyrobów TAKO? Skontaktuj się z nami! 

Powrót do listy
Powrót do listy