Co to jest benzopiren?

O benzopirenie zrobiło się głośno w trakcie sporu o słuszność wędzenia mięsa. Co to za substancja i jaki ma wpływ na nasz organizm?

Niebezpieczne związki WWA

Benzopiren jest najniebezpieczniejszym przedstawicielem tzw. Wielopierścieniowych Węglowodorów Aromatycznych (WWA). Ten niebezpieczny związek chemiczny (podobnie jak pozostałe WWA) trafia do naszego organizmu poprzez spożycie produktów grillowanych, wędzonych i opalanych na otwartym ogniu. Można go również znaleźć w roślinach uprawianych na zanieczyszczonych obszarach. Tak naprawdę większość spożywanego jedzenia (mięso, warzywa, owoce, chleb, tłuszcze roślinne) zawierają w sobie tę szkodliwą substancję. To także jeden ze składników dymu papierosowego, dlatego nikogo nie powinna dziwić informacja, że benzopiren i inne związki WWA posiadają silne właściwości mutagenne i rakotwórcze.

Jak ograniczyć benzopiren w żywności?

Mimo że nie mamy bezpośredniego wpływu na warunki, w jakich powstaje żywność, sami możemy wybierać produkty, które spożywamy oraz sposób ich przygotowania. Jeśli masz możliwość uprawy własnych warzyw i owoców w niezanieczyszczonych warunkach, skorzystaj z tego. To da Ci 100% pewności co do ich jakości. Kupując mięso, decyduj się na chudsze. Wzbogać dietę o składniki, które zapobiegają zmianom nowotworowym, np. produkty bogate w błonnik i kwasy omega-3.

Pamiętaj, ze częste spożywanie grillowanych produktów nie jest zdrowe, ale jeśli już to robisz nie kładź ich bezpośrednio na ruszt. Używaj (tylko!) jednorazowych tacek lub foli aluminiowej. Żywność pozbawiona kontaktu z otwartym ogniem i dymem zawiera o wiele mniej szkodliwych substancji.

Grillując, nie przypalaj! Ściągaj mięso i warzywa z grilla, gdy tylko będą gotowe. Przypalone jedzenie nie jest ani zdrowe, ani smaczne. Zwróć uwagę również na opał. Używaj tylko dedykowanego ku temu węgla drzewnego. Dodawanie igieł, liści czy papieru będzie miało negatywny skutek – żywica zawarta w igłach pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza rakotwórcze substancje! Wykorzystaj także inne sposoby przyrządzania posiłków. Gotowanie i pieczenie jest o wiele bezpieczniejsze niż smażenie i grillowanie.

Mówią, że jesteś tym, co jesz. Świadome wybory żywieniowe mogą odmienić Twoje życie na lepsze, dlatego warto zwracać uwagę na skład produktów oraz formę ich obróbki. Zmiana negatywnych nawyków zdecydowanie wyjdzie nam na dobre, bo jak mówi pan Andrzej: „Przyjemność jedzenia jest wstępem do innych przyjemności”…

Powrót do listy
Powrót do listy