Alergeny w mięsie
Mogą wywołać szereg nieprzyjemnych reakcji organizmu i według oficjalnych wytycznych powinny być szczegółowo wymienione na opakowaniach produktów. Na jakie alergeny w mięsie prawdopodobnie trafisz i co zalicza się do najczęstszych objawów alergii pokarmowej?
Alergia pokarmowa – symptomy
Chociaż alergia pokarmowa może ujawnić się w dowolnym momencie, dotyczy najczęściej niemowląt i małych dzieci. U jej źródła leżą uwarunkowania genetyczne. Spośród szeregu czynników odpowiedzialnych za jej sposób przejawiania się można wyróżnić nie tylko wiek uczulonego, ale też rodzaj alergenu. Osoby predystynowane powinny kategorycznie wykluczyć z diety substancje niewskazane, nawet jeśli ich ilość w produkcie jest minimalna. Tylko w ten sposób mogą uniknąć przykrych następstw, do których należą między innymi:
- atopowe zapalenie skóry,
- pokrzywka,
- obrzęk naczynioworuchowy,
- nierównomierne tętno,
- wymioty,
- biegunka,
- nieżyt nosa,
- skurcze żołądka,
- wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu.
Pamiętaj, że pierwsze spożycie alergenu nie musi skutkować jednoznacznymi, dostrzegalnymi objawami. Już wówczas jednak układ odpornościowy w ramach reakcji obronnej produkuje przeciwciała IgE lub limfocyty T. Właśnie dlatego każdy następny kontakt z daną żywnością grozi napadami uczuleniowymi.
Sprawdź także: Dodatki do żywności – substancje smakowe i aromaty
Alergia na mięso – sposób postępowania
Na szczęście, uczuleniowa reakcja na alergeny w mięsie mija wraz z wiekiem i właśnie dlatego bardzo rzadko dotyczy osób dorosłych. Nawet jeżeli alergia ustąpi, warto mieć pod ręką zalecane leki i regularnie uczęszczać z najmłodszym członkiem rodziny na badania kontrolne. Po wykonaniu testów potwierdzających istnienie problemu powinniśmy rozpocząć leczenie dziecka i tymczasowo zamienić określone składniki ich sugerowanymi odpowiednikami. W momencie wskazanym przez specjalistę warto spróbować stopniowo powracać do poszczególnych, wyeliminowanych uprzednio grup produktów. Wykazano, że bezpieczniejsze są wyroby mięsne poddane obróbce termicznej. Stanowczo unikaj natomiast kurczaka i wołowiny.
Alergeny w mięsie
Żywność może zawierać kilka słabszych i parę silniejszych alergenów. Czasami wywołują one niepożądane objawy wyłącznie wtedy, kiedy zachodzą okoliczności dodatkowe, na przykład w okresie pylenia roślin, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, stresu lub równoczesnego spożywania innych potraw. Niektóre z nich natomiast, nawet jeżeli uczulają organizm, nie prowadzą do pojawienia się żadnych symptomów alergii pokarmowej. Do najbardziej powszechnych alergenów w mięsie zaliczamy przeważnie wchodzące w jego skład białka – albuminy surowicze oraz immunoglobuliny.
Przeczytaj również: Które mięso jest najzdrowsze?
Wybrane alergeny w mięsie
Silną reakcję obserwuje się między innymi na białka mleka krowiego oraz białka jaj, które nie są bezpieczne dla alergików nawet jeśli ugotowano je na twardo. Pamiętaj, że wszelkie alergeny w mięsie powinny być odpowiednio wytłuszczone na etykiecie. Zwracaj uwagę nie tylko na składy mięs, ale też rozmaite dodatki, z jakimi podawane są kupne, gotowe posiłki. Przyczyną nieprawidłowej reakcji organizmu mogą być między innymi:
- Soja – ma szerokie zastosowanie i eliminuje duże grupy gotowych produktów mięsnych. Lecytyna sojowa lub białko sojowe występują między innymi w pasztetach mięsnych i sojowych, wędlinach lub mięsie mielonym.
- Gluten – jego źródłem są przede wszystkim zboża (orkisz, jęczmień, pszenica, żyto, owies, pszenżyto) oraz powstałe na ich bazie makarony, mąki, kasze lub płatki. Gdzie go znajdziesz? Przede wszystkim w wyrobach garmażeryjnych, konserwach mięsnych, kaszankach, wędlinach i parówkach oraz pasztetach.
- Gorczyca – uczulenie ma przebieg wyjątkowo ciężki. Jest powszechnie stosowana w marynatach lub produktach mięsnych. Wchodzi w skład musztardy.
- Seler – należy do grup alergenów, które najczęściej wywołują niepożądane reakcje. Może pojawić się w przetworzonych produktach mięsnych. Zarówno gotowany, jak też surowy oraz pojawiający się w postaci przyprawy skutkuje objawami alergicznymi.
- Dwutlenek siarki – jest przeciwutleniaczem i konserwantem, który uniemożliwia ciemnienie oraz psucie się produktów. Z jakimi oznaczeniami możesz się spotkać? Określa się go mianem siarczanów, konserwantu E220 lub żywności „konserwowanej siarką”.
- Przyprawy – również one mają uczuleniowe właściwości. Powszechnie stosowane w mięsach są pieprz, czosnek, słodka i ostra papryka, a także zioła prowansalskie, curry oraz podobne przyprawowe mieszanki. Popularnym składnikiem panierek są natomiast nasiona sezamu, które mogą wywoływać w niektórych przypadkach ciężkie objawy alergiczne.
Dowiedz się również: Jak mądrze kupować mięso?
Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz mięsa dobrej jakości o wyraźnym, klarownym składzie, zaopatruj się u sprawdzonego producenta. W ofercie TAKO znajdziesz mięsa i wędliny zaopatrzone odpowiednią adnotacją wskazującą na rodzaj i występowanie alergenów. Chcesz uzyskać więcej informacji? Skontaktuj się z nami!