Wędliny długodojrzewające – czego o nich nie wiesz?

Długodojrzewająca szynka lub polędwica zyskały grono wiernych zwolenników. Mało kto jednak zna od podszewki ich proces powstania, skład lub wartości odżywcze. Zastanawiasz się, co zrobić, aby możliwie długo cieszyć się ich smakiem? Nie masz pojęcia, jak je podawać? Podpowiadamy wszystko, czego możesz nie wiedzieć o wędlinach długodojrzewających.

Wędliny długodojrzewające są zdrowe

Nie ulega dziś wątpliwości, że przewyższają inne wyroby wędliniarskie nie tylko pod kątem smaku, ale przede wszystkim – wartości odżywczych. Specjalne wymagania technologiczne sprawiają, że do produkcji dojrzewającej szynki lub polędwicy używa się tylko wieprzowiny najwyższej jakości i starannie dobranych przypraw. Zabronione jest natomiast dodawanie konserwantów, wzmacniaczy smaku lub barwników. W ten sposób uzyskujemy produkty z jeszcze większą ilością minerałów (w tym żelaza), białka oraz witamin.

 

Wędliny długodojrzewające są wytrzymałe

Czego nie wiesz o wędlinach długodojrzewających? Wszystkie przetwory o obniżonej zawartości wody znacznie dłużej będą nadawać się do spożycia. Dojrzewająca szynka zachowa więc swój smak i aromat przez wiele dni. Na co dzień zaopatrujesz się w niewielką ilość wędlin? Lubisz mieć zawsze pod ręką świeże i zdrowe przysmaki? Odpowiednie przechowywanie to podstawa. Warto wiedzieć, w co zapakować szynkę oraz w jakich warunkach ją trzymać.

  • Na samym początku dobrze przygotować specjalne miejsce w lodówce lub suchej spiżarni. Nie pakuj ich razem z innymi produktami, zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza, unikaj zbyt wilgotnych pomieszczeń oraz towarzystwa innych wyrobów mięsnych.
  • Właściwa temperatura dla suchych i podsuszanych wędlin to 4-18 stopni Celsjusza. W pozostałych przypadkach nie powinna ona przekraczać 5 stopni.
  • Szczegółowe wskazówki znajdziesz na oryginalnym opakowaniu. Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak się z nimi obchodzić, możesz poprosić o radę sprzedawców w sprawdzonym, lokalnym sklepie mięsnym. Tematowi temu poświęciliśmy też wpis: Bezpieczne przechowywanie mięsa.

 

Jak powstają wędliny długodojrzewające?

Potrzeba niezrównanych umiejętności i doświadczenia, aby uzyskać rozpływającą się w ustach polędwicę lub szynkę dojrzewającą. Nie bez powodu mówi się, że ich przygotowanie uczy cierpliwości. Jak dokładnie przebiega ten proces? Czego jeszcze możesz nie wiedzieć o wędlinach długodojrzewających?

  • Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny, bogaty smak. Ale to nie wszystko. Dojrzewające wędliny składają się wyłącznie z mięsa doskonałej jakości. Właśnie dlatego nie znajdziemy w nich sztucznych wypełniaczy.
  • Pierwszym krokiem podczas pracy nad dojrzewającymi wędlinami jest leżakowanie. Nasza szynka dojrzewa przez ok. 8-10 tygodni, a polędwica – ok. 4-6 tygodni. W tym czasie regularnie dogląda ich technolog TAKO.
  • Kiedy nadchodzi właściwy moment, wędliny przechodzą proces obróbki termicznej. Wielokrotnie suszymy je i podwędzamy. Pilnujemy też, aby w międzyczasie odpoczywały. W ten sposób mamy gwarancję, że ich smak dojrzeje samoistnie, bez pośpiechu.

Szynka długodojrzewająca TAKO powstaje ze 126 g wieprzowiny, a polędwica – 110 g. Chcesz poznać więcej szczegółów? Ciekawi Cię, czym wyróżnia się ich produkcja? Przeczytaj wywiad z Katarzyną Nowosiad, naszą technolog: Jak pracujemy nad naszymi produktami?

 

Sztuka krojenia mięs

Niewłaściwie podane wędliny dojrzewające nie tylko będą gorzej wyglądać na talerzu. Od tego jednego, zbyt grubo pokrojonego plastra szynki może zależeć smak całej potrawy. Właśnie dlatego na samym początku warto nauczyć się poprawnych technik dzielenia mięsa na części. Aby je opanować, nie musisz być na szczęście hiszpańskim mistrzem krojenia. Chociaż prawdziwy profesjonalista uczy się tej sztuki latami, na użytek domowy wystarczy znać kilka podstawowych zasad.

  • Niezależnie od tego, czy przygotowujesz pożywną kanapkę, czy szybki poczęstunek na spotkanie, dopilnuj, aby każdy kawałek był odpowiedniej wielkości. Szynkę długodojrzewającą trzeba kroić na bardzo cienkie, prawie przezroczyste plastry. Dopiero wtedy mamy gwarancję, że przysmak zachowa swoje walory smakowe.
  • Używaj tylko odpowiednich narzędzi. Nóż do krojenia powinien mieć długie, cienkie, elastyczne ostrze. Zauważyłaś, że ten, którego używasz się stępił? Pamiętaj, aby podczas ostrzenia korzystać wyłącznie z metalowej, a nie kamiennej ostrzałki.
  • Aby uzyskać cienkie kawałki jednakowej długości, trzymaj nóż płasko i krój równolegle do położenia wędliny. Najlepiej robić to na świeżo, chwilę przed spożyciem.
  • Diabeł tkwi w szczegółach. Doskonale wiedzą o tym prawdziwi smakosze, którzy mają własny sposób na wyzwolenie doskonałego aromatu dojrzewającej szynki. Na czym polega? Wystarczy położyć plasterki wędliny na rozgrzanym naczyniu i poczekać, aż tłuszcz zacznie się lekko topić.

Przeczytaj również: 3 szybkie przekąski z szynką długodojrzewającą

 

Wędliny długodojrzewające TAKO

Zajmują specjalne miejsce w naszej ofercie. Nabrałeś ochoty na aromatyczne dojrzewające wędliny? Dla wszystkich miłośników luksusowych przysmaków mięsnych przygotowaliśmy polędwicę długodojrzewającą oraz szynkę długodojrzewającą. Powstają w oparciu o sprawdzone receptury, mają wysoką mięsność i nie zawierają glutenu ani fosforanów. Jesteś zainteresowany? Znajdź sklep TAKO w swojej okolicy i poznaj naszą ofertę, aby cieszyć się niezrównaną jakością oraz bogactwem smaku.

Powrót do listy
Powrót do listy