Dlaczego warto jeść miód?
Nie od dziś wiadomo, że miód to zdrowa alternatywa dla cukru. Mimo swojej słodkości jest śmiało polecany nawet cukrzykom, a sztuczny odpowiednik miodu nie ma nawet ułamka jego zalet. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, ile jest rodzajów miodu i czym różnią się od siebie?
Miód kwiatowy, spadziowy i mieszany
Prawdopodobnie każdy wie, że miód zawdzięczamy pszczołom zbierającym nektar kwiatowy lub spadź. Właśnie w zależności od tego, co zniosą do ula te pracowite owady, wyróżniamy miód kwiatowy (zwany także nektarowym) lub spadziowy. Różnią się nie tylko pochodzeniem, ale i kolorem, gęstością, smakiem, aromatem.
Miód kwiatowy, np. akacjowy, rzepakowy czy lipowy, można rozpoznać po jasnożółtej barwie i wyraźnym zapachu, jednak i od tej reguły są wyjątki. Miód manuka czy cząbrowy charakteryzują się bardzo ciemnym kolorem. Nazwa miodu kwiatowego pochodzi od głównej akurat pylącej rośliny, z której pszczoły zebrały nektar.
Miód spadziowy powstaje na bazie spadzi, słodkiej cieczy występującej na igłach i liściach wybranych drzew. Odznacza się ciemnym kolorem i charakterystycznym smakiem, który nie każdemu odpowiada. W przeciwieństwie do miodu kwiatowego, miód spadziowy nie jest zbierany co roku, dlatego jego cena jest zdecydowanie wyższa.
Właściwości miodu pszczelego
Miód potrafi być naturalnym lekiem dzięki bogatej zawartości w wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, kwas foliowy, biotynę, witaminy. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, przyspiesza gojenie ran, obniża ciśnienie, poprawia pracę serca czy też jest dobry na biegunkę. Miód mogą spożywać cukrzycy, ponieważ nie wpływa na poziom cukru we krwi (mowa oczywiście o miodzie naturalnym!). Miód także poprawia pracę umysłu i rozwój dziecka. Spożycie miodu jest zalecane przy dolegliwościach gardła, przeziębieniach czy problemach ze snem. Miód można łączyć z różnymi ziołami, potęgując tym samym jego działanie.
Miód w kuchni
Warto wykorzystywać miód w trakcie przygotowywania posiłku. Oprócz tradycyjnego dodawania miodu do herbaty, owoców czy ciast zamiast cukru, ten słodki przysmak pasuje także do mięsa, np. pieczonego kurczaka, szynki, kiełbasy. Miód może być także zdrową bazą dla sosów. Jedna łyżeczka wystarczy, aby wzbogacić smak każdej potrawy. Pamiętaj jednak, aby wybierać miód naturalny, a nie sztuczny.