Czy wszystkie E są niezdrowe?
W różnych programach telewizyjnych, blogach i gazetach zalewa się nas informacjami o szkodliwym wpływie składników żywieniowych oznaczonych literą E. Czy rzeczywiście wszystkie mają negatywny wpływ na nasze zdrowie?
E jak europejski
Nauczono nas, że wszystko co E jest niedobre, szkodzi naszemu zdrowiu i prawdopodobnie wywoła u nas nowotwór. Rzeczywiście, część tych dodatków do żywności nie wpływa na nas pozytywnie, jednak lista substancji jest naprawdę długa i znajdziemy na niej również dodatki, których pochodzenie jest całkiem bezpieczne. Kto w ogóle tworzy taką listę i wpisuje na nią substancje? Litera E używana przy oznaczaniu dodatków do żywności bierze się od nazwy kontynentu, czyli Europy. Wykaz numerów E jest przygotowywany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Zgodnie z dyrektywą unijną, dodatek do żywności może być wpisany na listę jeśli istnieje technologiczna konieczność jego użycia i udowodniono, że jego użycie nie stanowi ryzyka dla zdrowia konsumenta. Oznacza to, że w teorii wszystkie substancje E są bezpieczne. Warto orientować się jednak z jakiej kategorii E mamy do czynienia.
- E100–E199 – barwniki
- E200–E299 – konserwanty
- E300–E399 – przeciwutleniacze i regulatory kwasowości
- E400–E499 – emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp.
- E500–E599 – środki pomocnicze
- E600–E699 – wzmacniacze smaku
- E900–E999 – środki słodzące, nabłyszczające i inne
- E1000–E1999 – stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne
Naturalne E
Spośród prawie dwóch tysięcy dodatków do żywności, znajdą się takie, które są dodatkami o naturalnym pochodzeniu i nie szkodzą naszemu organizmowi. Przykładem mogą być dodatki z grupy barwników – w przedziale od 100 do 160 większość jest naturalna. Jak się zatem okazuje, wiele substancji z E na początku występuje w produktach organicznych i nieprzetworzonych, nie stanowiąc zagrożenia dla naszego zdrowia. Przykładami takich substancji o naturalnym pochodzeniu mogą być te dodatki:
- E-100 ‒ naturalny barwnik występujący w przyprawie curry,
- E-120 – barwnik naturalny pozyskiwany z owadów,
- E-150 – karmel, składnik wielu słodyczy,
- E-234 – substancja konserwująca i antybiotyk, wytwarzane przez bakterie,
- E-280 – kwas propionowy, występuje w mleku i jest wytwarzany w przewodzie pokarmowym zwierząt, środek konserwujący,
- E-300 – kwas askorbinowy, czyli po prostu witamina C,
- E-350 – jabłczan sodu, naturalny kwas występujący w owocach,
- E-440 – pektyna, znajduje się w owocach i jest naturalnym środkiem zagęszczającym.
Oczywiście to, że coś występuje w przyrodzie naturalnie nie zawsze oznacza, że jest dla nas całkiem bezpieczne. Warto przeglądać etykiety i sprawdzać składy produktów, jednak lista E nie zawsze powinna nas przerażać. Dobre rozeznanie się w temacie, wybranie producentów, którzy dbają o jakość swoich produktów to najlepsza droga do zdrowego żywienia. Pamiętaj, że najlepsze i najwartościowsze produkty będą miały zawsze krótki skład i raczej znajome produkty.