Smażenie, gotowanie, pieczenie czy grillowanie? Jak najlepiej przygotowywać potrawy?

Istnieje wiele sposobów obróbki termicznej żywności. Powszechnie za najmniej odpowiednie uznaje się smażenie, podając grillowanie jako alternatywny sposób na zdrowe przyrządzanie dań. W rzeczywistości każdy sposób obróbki termicznej ma swoje wady i zalety. Dowiedz się, jakie.

Smażenie

Najszybszym sposobem na przygotowanie ciepłego posiłku jest smażenie. Dzięki niemu potrawy mają bardziej wyraźny smak i aromat. Smażenie nadaje przyrządzanym produktom również ładną, złotawą barwę. Należy przy nim uważać na temperaturę – smażeniu nie powinien towarzyszyć dym. Zbyt wysoka temperatura powoduje bowiem wydzielanie związków o właściwościach toksycznych, które powstają w tłuszczach i olejach. Inną wadą smażenia jest utrata witamin, szczególnie A, D, E i B6, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli chcesz, aby smażone potrawy były zdrowsze, sięgaj po oliwę albo olej rzepakowy, bogate w kwasy jednonienasycone, które są mniej podatne na utlenianie. Nigdy nie smaż dwa razy na tym samym tłuszczu!

Gotowanie

Gotować można na dwa sposoby – w wodzie lub na parze. Ten drugi sposób jest zdecydowanie zdrowszy, ponieważ gotowanie w wodzie powoduje wypłukiwanie składników odżywczych z potraw. Wpływa ono także na smak i zapach produktów. Posiłki gotowane na parze zachowują swoje właściwości, są mniej kaloryczne, ponieważ nie wymagają użycia tłuszczu, utrzymują swój naturalny smak. Gotując potrawy, nie zapomnij o pokrywce, która przyspieszy proces przygotowywania dania i zmniejszy ilość utraconych witamin.

Grillowanie

Grillowanie to rodzaj smażenia, zalecany osobom dbającym o linię, którym trudno zrezygnować ze smażonych potraw. Ten sposób obróbki termicznej nie wymaga stosowania tłuszczu, a dodatkowo wytapia tłuszcz, znajdujący się w mięsie. Należy jednak pamiętać, że grillowanie może szkodzić. Aby uniknąć jego negatywnego wpływu na zdrowie, dbaj o to, aby ruszt był czysty za każdym razem, kiedy przygotowujesz posiłek. Unikaj także sztucznych podpałek, które mogą wchodzić w reakcje z przyrządzanymi potrawami.

Pieczenie

Pieczenie to jedna z bardziej czasochłonnych metod na obróbkę termiczną – w zależności od tego, co przygotowujemy. Podobnie, jak smażenie, nadaje potrawom wyraźniejszy smak i aromat. Sprawia także, że niektóre składniki odżywcze stają się lepiej przyswajalne. Zbyt długie pieczenie i zbyt wysoka temperatura mogą jednak negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego unikaj potraw przypalonych i zwęglonych, szczególnie mięs i ryb. Powstają w nich szkodliwe substancje, mogące wywołać różne choroby, w tym nowotwory.

Powrót do listy
Powrót do listy