Zakwaszenie organizmu – prawdy i mity

O zakwaszeniu słyszymy ostatnio bardzo dużo. Producenci suplementów diety wmawiają nam, że ma związek z otyłością i skłonnościami do infekcji, dotyka sporą część społeczeństwa i jedna tabletka dziennie jest w stanie odwrócić jego negatywne skutki. Czy to wszystko prawda? Rozprawiamy się z mitami na temat zakwaszenia organizmu.

Zakwaszenie organizmu – co to takiego?

Zakwaszenie związane jest z pojawieniem się dysfunkcji wywołanych brakiem równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. W prawidłowo funkcjonującym ciele występują różne płyny o różnym pH. Utrzymanie ich na właściwym poziomie to zadanie mechanizmów regulujących. Jeśli poziom kwasowości wychodzi poza normy, mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne, jednak dochodzi do tego tylko w przypadku kwaśnicy – stanu, w którym mechanizmy regulujące nie działają prawidłowo. Przy zakwaszeniu mechanizmy funkcjonują poprawnie, ale muszą wydalać większą ilość związków działających kwasotwórczo.

Przyczyny zakwaszenia

Do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi najczęściej nieprawidłowa dieta bogata w produkty przetworzone i uboga w warzywa i owoce. Organizm potrzebuje bowiem odpowiedniej dawki produktów kwasotwórczych, zasadotwórczych i obojętnych, aby mechanizmy regulujące mogły utrzymać prawidłowy poziom pH. Dodatkowymi czynnikami, zwiększającymi ryzyko pojawienia się zakwaszenia, są: stres, brak ruchu oraz stosowanie używek.

Jak rozpoznać zakwaszenie?

Efektem zakwaszenia organizmu są zaburzenia enzymatyczne, demineralizacja i objawy związane z oddziaływaniem kwasu na tkanki. Mogą na nie wskazywać m.in. nerwowość i drażliwość, biegunka, podrażnienie dróg moczowych, katar, reumatyzm, zapalenie ścięgien, bóle stawów, pękanie kącików ust, łamliwe i rozdwajające się paznokcie, podrażniona skóra, wypadanie włosów. Warto pamiętać, że chociaż wymienione objawy kojarzone są z zakwaszeniem, mogą one mieć różne źródła. Najlepszym sposobem, aby rozpoznać zakwaszenie organizmu, jest sprawdzenie pH moczu za pomocą papierka lakmusowego. Badanie należy przeprowadzić kilkakrotnie w ciągu dnia.

Jak zapobiegać zakwaszeniu organizmu?

Skutecznym sposobem na unikanie zakwaszenia jest zmiana diety. Owoce i warzywa powinny stanowić w niej 3/4 spożywanych produktów. Niezbędne jest także wypijanie 2 litrów wody mineralnej w ciągu dnia oraz całkowita rezygnacja z przetworzonych pokarmów, słodyczy, fast foodów oraz papierosów. Znaczenie ma także aktywny tryb życia i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Powrót do listy
Powrót do listy