Witaj w świecie herbaty

Czarna, zielona, czerwona, biała... Rodzajów herbat jest tak wiele, że nie każdy jest w stanie wymienić je wszystkie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym się różnią? Która z nich będzie dla Ciebie najlepsza? Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych odmianach herbat.

Herbata czarna

Najpopularniejszy rodzaj herbaty wybierany przez większość ludzi na całym świecie. Prawdopodobnie do spotkania w niemalże każdym domostwie w Europie, a już na pewno w Polsce. Pijemy ją z cukrem i bez, z sokiem i bez… Czarna herbata zawiera polifenole, które odpowiadają za walkę z wolnymi rodnikami. Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przeprowadził badania sprawdzające związek czarnej herbaty z obniżeniem złego cholesterolu LDL. Zawarte w niej flawonoidy pomagają w ograniczeniu jego produkcji, a tym samym obniżenia ryzyka wylewu lub zawału. W jej skład wchodzi także kofeina, której skutki wszyscy dobrze znają. Podsumowując, picie kilku filiżanek czarnej herbaty potrafi wzmocnić nasz organizm w walce z groźnymi chorobami.

Herbata zielona

Kojarzona z odchudzaniem i świadomym wyborem konsumenckim, zielona herbata zyskuje coraz większą popularność. W rankingu na zawartość kofeiny traci na rzecz czarnej herbaty, jednak wygrywa z nią pod względem ilości przeciwutleniaczy i właściwości prozdrowotnych. Pozytywnie wpływa na pracę serca, obniża zły cholesterol LDL, przyspiesza proces spalania tłuszczu. Jest bezpieczna dla cukrzyków, a nawet chroni przed jej rozwojem oraz posiada zdolności przeciwnowotworowe.

Herbata czerwona

Tak zwana herbata pu-erh. Istnieje mało opisów badań i ich wyników, które jednoznacznie określiłyby właściwości zdrowotne tej herbaty. Większość tych wiadomości bazuje na obiegowych opiniach i plotkach, według których herbata czerwona miałaby działać odchudzająco i przeciwnowotworowo. Jednak ilość polifenoli i innych składników prozdrowotnych jest niższa w porównaniu do pozostałych odmian.

Herbata biała

Podobnie jak czarna herbata, biała zawiera drogocenne polifenole. Ma ich najwięcej ze wszystkich rodzajów herbat, dlatego warto ją pić! Do tego wzmacnia nasz układ odpornościowy. Działa antybakteryjnie i antygrzybicznie. To także tajna broń każdego, kto pragnie zachować młody wygląd jak najdłużej, ponieważ biała herbata przyczynia się do opóźnienia proces starzenia poprzez zahamowanie rozpadu kolagenu oraz elastyny. Dlatego jest także rekomendowana osobom mającym problemy ze stawami i kośćmi. Jednym zdaniem, biała herbata króluje wśród wszystkich odmian.

Warto zaznaczyć, że nazwy herbat wzięły się od koloru ich liści, a nie naparu. Dlatego czarna herbata potrafi być ciemnoczerwona lub brązowa, zielona może mieć słomkową barwę, a biała jasnożółtą. Oczywiście na rynku istnieją także inne rodzaje herbat: owocowe, aromatyczne, yerba mate itp. Świadomy wybór rodzaju pitej herbaty potrafi pomóc naszemu organizmowi, dlatego dobrze jest mieć na uwadze właściwości każdej z nich.

Powrót do listy
Powrót do listy