Rodzaje orzechów

Orzechy poprawiają pracę umysłu, dodają energii, chronią przed chorobami serca i regulują poziom cukru we krwi. Jednak ich odmiany różnią się między sobą. Które warto jeść i dlaczego? Oto miniprzewodnik po wybranych rodzajach orzechów.

Migdały

Posiadają charakterystyczny kształt biały kolor. Migdały mają w sobie mnóstwo białka i magnezu oraz witamin E i B2. Warto wiedzieć, że migdały potrafią obniżyć cholesterol we krwi. Migdały są dostępne w różnej formie: w całości, w płatkach, mielone itp. Ze względu na swój wygląd są chętnie wykorzystywane jako dekoracje w wyrobach cukierniczych. To także główny składnik marcepanu.

Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie łatwo rozpoznać po ich wyglądzie – są duże i twarde. Mimo zawartości witamin (B1, E) i pierwiastków (m. in. magnez, wapń, potas, miedź, bor, mangan, selen), w składzie znajduje się także kwas fitynowy, który utrudniania ich wchłanianie. W smaku są delikatne.

Orzechy nerkowca

Ich nazwa wzięła się od kształtu przypominającego nerkę. Orzechy nerkowca to bogate źródło białka, luteiny, błonnika, witamin (B1, B6, K), kwasu pantotenowego polifenoli, żelaza, magnezu, selenu, manganu oraz cynku. Pod względem pierwiastków znajdują się w czołówce wszystkich orzechów. W smaku są odrobinę słodkie, delikatnie przypominają migdały. Są miękkie. Orzechy nerkowca często można spotkać w ciastach, deserach oraz różnych mieszankach bakalii.

Orzechy włoskie

Tzw. superfoods, czyli superżywność – produkty posiadające ogromne ilości witamin, minerałów, białka, antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych substancji mających korzystny wpływ na organizm człowieka. Orzechy włoskie zawierają kwas foliowy, witaminy (B1, B2, B6), polifenole, kwasy omega 3 i omega 6 w odpowiednich proporcjach. Często wykorzystywany składnik w kuchni ze względu na swój smak i aromat.

Orzechy makadamia

Niezwykle kaloryczne i tłuste orzechy. Na 100 g zawierają nawet 718 kcal! Jednak warto je jeść ze względu na ich pozytywny wpływ na zdrowie. Obniżają ryzyko choroby wieńcowej i zakrzepicy. Orzechy makadamia mogą być traktowane jako przekąska (choć osoby na diecie powinny wybierać inne) oraz dodatek do potraw i sosów.

Orzechy laskowe

Bogate w witaminy z grupy B, witaminy E (100 g potrafi wypełnić codzienne zapotrzebowanie!) i K oraz minerały (m. in. żelazo, mangan, miedź, bor). Zalecane dla osób, które mają problemy z cerą, włosami i paznokciami oraz kobiet w ciąży ze względu na kwas foliowy. Wspomagają obniżenie „złego” cholesterolu.

Orzech orzechowi nierówny

Powyżej zostały przedstawione wybrane rodzaje orzechów. Na liście znajdują się także pistacje, fistaszki, orzeszki piniowe… Odmian jest sporo, jednak każda z nich da nam coś dobrego. Warto wzbogacić swój codzienny jadłospis o orzechy, bo choć zawierają dużo tłuszczu i kalorii, mają sobie mnóstwo składników mineralnych i innych substancji, które wspierają organizm w prawidłowym funkcjonowaniu.

Powrót do listy
Powrót do listy