Olej olejowi nierówny, czyli nieco o roślinnych tłuszczach
Kuchnia bez roślinnych tłuszczów nie istnieje. Nawet w zbilansowanej, zdrowej diecie musi znaleźć się dla nich miejsce – są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu!
W tłuszczach rozpuszczają się witaminy, a obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych wpiera profilaktykę chorób krążenia oraz minimalizuje ryzyko powstania nowotworów. W olejach roślinnych najcenniejsze są kwasy omega-3 i omega-6 (w odpowiednich proporcjach). Do najbardziej zdrowych należy oliwa z oliwek, jednak to nie wszystko! Zobacz do jakich dań dodawać oleje bez obróbki termicznej, a na których najlepiej smażyć.
Oleje do smażenia
Olej rzepakowy – najpopularniejszy i jeden z najzdrowszych olejów roślinnych. Zawiera mnóstwo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów omega-3 i omega-6, dzięki czemu reguluje ciśnienie i ogranicza rozwój miażdżycy. Świetnie nadaje się na zimno do sałatek, ale też i do smażenia
Olej ryżowy – ze względu na wysoką zawartość witaminy E pomaga zachować zdrowy wygląd skóry i neutralizuje wolne rodniki. Ma delikatny smak, przez co nie zmienia smaku potraw, nadaje się zarówno do smażenia, jak i do potraw na zimno (na przykład owoców morza i sałatek).
Olej kokosowy – świetna alternatywa drogeryjnych masek do włosów, jak i produkt czysto spożywczy. Jest dobrze wchłaniany i trawiony, pozytywnie wpływa na regulację poziomu cholesterolu, zawiera wiele kwasów nienasyconych (zwłaszcza nierafinowany olej kokosowy). W pokojowej temperaturze ma postać stałą, jednak pod wpływem wysokiej temperatury łatwo się rozpuszcza i nadaje do smażenia.
Olej sezamowy – powinien znaleźć się w diecie ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych i witamin. Spożywając go, można wspierać regulowanie ciśnienia krwi. Sprawdza się zarówno w potrawach na zimno, jak i smażonych, szczególnie w kuchni azjatyckiej.
Olej z awokado – zawiera witaminy: A, B, C, D, E, K i PP oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Może być stosowany do smażenia, jak i w potrawach na zimno, szczególnie jako baza do sosów. Wysoka zawartość lecytyny sprawia, że powinien znaleźć się w diecie osób uczących się i pracujących umysłowo. Bogactwo witaminy E sprawia, że wspiera zachowanie zdrowej skóry.
Do sałatek i potraw na zimno
Olej lniany – zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, ma orzechowy posmak i pozytywnie wpływa na samopoczucie, ponieważ reguluje pracę hormonów. Powinien być spożywany wyłącznie na zimno, a po otwarciu musi trafić do lodówki lub chłodnego miejsca.
Olej z orzechów włoskich – ma dobroczynny wpływ na pracę mózgu, zawiera odpowiednią proporcję kwasów omega-3 do omega-6, jest bogaty w witaminę E, a kwas elagowy wspiera profilaktykę nowotworową.
Olej z czarnuszki – jest cennym źródłem witaminy A, E oraz obniżających ciśnienie steroli. Zawiera również biotynę, wpływającą na kondycję włosów, skóry i tarczycy. Olej z czarnuszki ma działanie obniżające ciśnienie, a stosowany w kuchni wzbogaca smak sosów i kasz.
Olej cedrowy – zawiera witaminę E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 oraz omega-9. Jest zalecany przede wszystkim w diecie osób zmagających się z wrzodami żołądka i nadkwasotą. Obecność witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu i wzrok, a także opóźnia starzenie się tkanek.