Mięso kebab – poznajemy jego właściwości i skład

Kebab, jeden z najpopularniejszych fast foodów w Polsce, zna chyba już każdy. Ale czy wiesz, skąd pochodzi i z czego się składa? Jeśli nie, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Kebab, czyli doner kebap

Polski kebab wziął swoją nazwę od tureckiego „döner kebap”, czyli mięsa opiekanego na ruszcie. Jak na turecką kuchnię przystało, prawdziwy kebab jest niezwykle aromatyczny. To magia używanych przypraw.

Kebab można podać na kilkadziesiąt różnych sposobów. Często można spotkać odmiany serwowane tylko w konkretnych regionach. Jednym z najstarszych odmian jest „shish kebap”, czyli mięsne szaszłyki. Dużą popularnością cieszy się także „testi kebap”, tradycyjne danie z Kapadocji składające się z mięsa i warzyw gotowanych w glinianym garnku.

Z czego składa się mięso kebab?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Oryginalny turecki kebab jest robiony z baraniny lub jagnięciny. Jednak w wersji fastfoodowej, znanej nam z ulicznych knajpek i barów, znalezienie takiego składu jest mało prawdopodobne. Producenci najczęściej stosują inne typy mięs: wieprzowinę, drób, wołowinę. Co więcej, z czysto ekonomicznych względów dobre mięso jest mieszane z tym gorszej jakości. Tak przygotowana porcja jest formowana w stożek i nadziewana na metalowy kij.

Oczywiście na rynku można spotkać wysokogatunkowy kebab, przygotowany ze sprawdzonego mięsa. Takie jedzenie wyróżnia się zarówno smakiem, jak i ceną. Niestety, właściciele barów i budek z kebabem najczęściej wybierają tańszą, gorszą wersję, często zatajając przed klientami jego prawdziwy skład.

Czy mięso kebab jest zdrowe?

Kebab, jaki znamy, nie należy do najzdrowszych dań. Przede wszystkim duża ilość przypraw, soli i sosów maskuje niską jakość mięsa. Do tego dochodzą tłuszcze nasycone, wysoka kaloryczność wzmacniacze smaku i inne polepszacze. Zazwyczaj mięso jest serwowane z sosami na bazie majonezu lub oleju, warzywami, które nie zawsze muszą być świeżo pokrojone i bułką. Taki posiłek nie jest źródłem witamin i wartości odżywczych, dlatego nie powinien być traktowany jako element zbilansowanej, zdrowej diety.

Prawdziwy kebab na bazie jagnięciny lub baraniny jest opiekany z cebulą i przyprawami. Podczas przygotowania wycieka z niego nadmiar tłuszczu. Tak przygotowane mięso można zjeść z sałatką ze świeżych warzyw i sosem jogurtowym, rezygnując z pieczywa i gotowych sosów. Wtedy mamy do czynienia z daniem bogatym w białko i żelazo.

Jeśli mamy ochotę na kebab, a nie chcemy decydować się na jego uliczną wersję, warto przygotować go samemu w domowym zaciszu. W Internecie z łatwością można znaleźć przepisy. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego mięsa ze sprawdzonego źródła.

Najważniejszy jest umiar

Zjedzenie kebaba raz na jakiś czas nie powinno być powodem do paniki czy wstydu. W końcu każdy ma czasami ochotę na coś niezdrowego, prawda? Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością i częstotliwością. Warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i samemu przygotowywać odpowiedniki fast foodów bogate w składniki odżywcze i witaminy.

Powrót do listy
Powrót do listy