Kaukaski przysmak – szaszłyk

Łączy warzywa z soczystym mięsem i świetnie sprawdza się jako przekąska na grilla. Szaszłyk, bo o nim mowa, prawdopodobnie zawdzięczamy Tatarom krymskim. Dziś na jego temat znajdziemy wiele wariacji, a oto jedna z nich.

Krótka historia szaszłyka

Teorii o pochodzeniu szaszłyka jest oczywiście wiele. Jedną z nich, zdaje się też najpopularniejszą, jest ta o Tatarach Krymskich. Ze względu na ciągłe przemieszczanie się i dużą częstotliwość walk, Tatarzy nabijali kawałki jagnięcego mięsa na swoje szable i opiekali je nad ogniem. Nazwa tego dania pochodzi też z ich języka – „szaszłyk” oznacza po prostu „coś na rożnie”. Taka propozycja podawania mięsa stała się niezwykle popularna na Kaukazie i w Rosji już w XVIII wieku. Oczywiście co kraj to obyczaj, stąd też mnogość przepisów na szaszłyk – inaczej przygotowują go Ormianie, Turcy czy Gruzini.

Trzy składniki

Szaszłyk nie będzie istniał bez trzech najważniejszych elementów – soczystego mięsa, świeżych warzyw i aromatycznej marynaty!

  • Zacznijmy od mięsa – oryginalnie szaszłyki przygotowywane są z mięsa jagnięcego lub baraniny. W Polsce te gatunki są jednak dużo mniej popularne, dlatego ważne jest żeby wybrać mięso, które lubimy. Ważne jest jednak, żeby wybierać nieco tłustsze kawałki mięsa. Jeśli zdecydujesz się na kurczaka, postaw na marynatę z dodatkiem oleju, żeby mięso nie było zbyt suche.
  • Warzywa możesz wybrać według swojego upodobania – najczęściej w szaszłykach znajdziemy jednak paprykę, cukinię, cebulę czy pieczarki.
  • Co z marynatą? Na Krymie Tatarzy marynują mięso w mleku, na Kaukazie w winie lub w mieszaninie octu. Wybór składników do marynaty zależy oczywiście od naszych ulubionych smaków. Mamy jednak uniwersalny przepis dla każdego – oliwa z oliwek, kilka łyżek octu balsamicznego lub soku z cytryny, ostra musztarda, wyciśnięte ząbki czosnku i przyprawy: słodka i ostra papryka. Dorzuć jeszcze świeżo posiekane zioła (tymianek, majeranek lub oregano) i gotowe! Włóż mięso do tak przygotowanej marynaty i wstaw do lodówki na kilka godzin.

Grillowanie

Nadziane na patyk szaszłyki nie powinny być grillowane bezpośrednio na rożnie – dobrze jest zawinąć je w folię aluminiową lub położyć na tackach. Szaszłyki trzeba grillować do momentu, aż warzywa zmiękną, a mięso będzie pięknie przyrumienione. Ważne, by nie było surowe!

 

Powrót do listy
Powrót do listy