Jak przechowywać mięso, aby zachowało świeżość?
Mięsa i wędliny to produkty o bardzo krótkiej dacie przydatności do spożycia, wahającej się między jednym a kilkoma dniami. Nieodpowiednie przechowywanie może skrócić ten okres nawet do kilku godzin. Dowiedz się, jak zapewnić mięsu i wędlinom optymalny termin ważności, by cieszyć się świeżymi i zdrowymi posiłkami.
Niska temperatura kluczowa
Przechowywanie świeżego mięsa w lodówce lub zamrażarce to podstawa, aby zapewnić mu dłuższą przydatność do spożycia. Dlaczego? Ponieważ w temperaturze powyżej 20 st. C rozwijają się drobnoustroje. Niska temperatura zmniejsza tempo ich rozwoju, obniża także szybkość reakcji chemicznych i enzymatycznych zachodzących w mięsie. Większość grup drobnoustrojów wstrzymuje rozwój przy temperaturach bliskich zeru. Niektóre wymagają jednak ujemnych temperatur, aby wstrzymać rozwijanie się. Chłodne miejsce zapewnia zatem mięsu dłuższą świeżość. Jeśli nie zamierzasz spożyć go od razu po zakupieniu, włóż je do lodówki lub zamrażarki.
Rozdrabnianie skraca żywotność
Co równie ważne, krojenie mięsa na mniejsze kawałki prowadzi do zniszczenia tkanek, uwalniając enzymy i uaktywniając reakcje enzymatyczne, a także rozprowadzając drobnoustroje po powierzchni mięsa. Jeśli przygotowujesz mięso do chłodzenia lub mrożenia, dziel je na większe kawałki, a każdy z nich pakuj oddzielnie.
Pergamin zamiast folii
Świeżość mięsa i wędlin pomaga przedłużyć odpowiednie opakowanie i w tym przypadku najlepiej sprawdza się papier pergaminowy. Jeśli kupujesz mięso w folii, w domu przepakuj je, owijając w pergamin, który będzie wchłaniał wilgoć, chroniąc przed pleśnią oraz rozwojem bakterii. Całkowicie zrezygnuj z folii aluminiowej. Ten rodzaj opakowania kompletnie nie przepuszcza powietrza, przyspieszając psucie się mięsa oraz wędlin.
Sól – naturalny konserwant
Peklowanie lub nacieranie mięsa solą pozwala na przedłużenie jego przydatności do spożycia w naturalny sposób. Wybieraj do tego sól gruboziarnistą i nacieraj szczególnie te części mięsa, które zawierają dużo tłuszczu.
Jak długo chłodzić, jak długo mrozić?
Zalecany czas przechowywania mięsa i wędlin różni się w zależności od ich rodzajów. Należy przy tym pamiętać, że każdy z nich można chłodzić, ale nie każdy można zamrozić. Na przykład, parówki, kiełbasy i wędliny nie powinny być mrożone. Boczek może być przechowywany w zamrażarce nie dłużej niż dwa tygodnie.
Jak długo można zatem chłodzić mięsa i wędliny? W chłodziarce o temperaturze ok. 4 st. C, maksymalna ilość dni wynosi:
- 1 dla wędlin
- 1 do 2 dla mielonej wołowiny, cielęciny, baraniny i wieprzowiny
- 2 do 3 dla surowej kiełbasy
- 2 do 4 dla wołowiny, cielęciny, wieprzowiny i baraniny
- 3 do 7 dla wędzonej kiełbasy
- 4 do 5 dla parówek
- 5 do 7 dla boczku
- 14 do 21 dla kiełbasy suchej i półsuchej przechowywanej w całości
W zamrażarce czas ten jest dłuższy i mierzony w miesiącach. Dla temperatury poniżej 18 st. C terminy te wynoszą:
- 1 do 3 miesięcy dla mielonej wieprzowiny
- 3 do 4 miesięcy dla mielonej wołowiny, cielęciny i baraniny
- 3 do 6 miesięcy dla wieprzowiny
- 6 do 9 miesięcy dla cielęciny i baraniny
- 6 do 12 miesięcy dla wołowiny
Praktyczne porady na koniec:
- Dbaj o to, aby lodówka była czysta. Myj ją regularnie.
- Pamiętaj, że zbyt dużo produktów w lodówce zaburza przepływ powietrza, przez co skuteczność chłodzenia jest niższa.
- Zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia, pamiętając, że dotyczy ona produktów zamkniętych. Po otwarciu termin ten drastycznie spada.
- Oddzielaj w lodówce mięso i wędliny od sera. Te rodzaje produktów mają różną florę bakteryjną, ułatwiając bakteriom wędrowanie z jednego na drugie i zwiększając ryzyko zatrucia pokarmowego.
- Wędliny dłużej zachowują świeżość, kiedy są kupowane w jednym kawałku. Przydatność do spożycia wędlin pokrojonych w plasterki jest znacznie krótsza.
- Przed włożeniem mięsa do lodówki lub zamrażarki, przyklej na opakowaniu kartkę z datą przygotowania, aby wiedzieć później, po które sięgać w pierwszej kolejności.
- Nie myj mięsa przed włożeniem go do lodówki lub zamrażarki. Woda sprzyja bowiem rozwojowi bakterii, skracając zalecany czas przechowywania mięsa i wędlin.