Jak najlepiej gasić pragnienie latem?

Pragnienie sygnalizuje, że w naszym organizmie poziom wody jest zbyt niski. Latem, kiedy wysokie temperatury powodują utratę wody, uczucie to jest szczególnie uciążliwe. Dowiedz się, jak sobie z nim radzić, aby nie wracało.

Unikaj słodkich, gazowanych napojów

Kolorowe napoje gazowane nie tylko nie nawadniają organizmu, ale również zawierają szereg substancji, które szkodzą. Wysoka ilość cukru to nie tylko dodatkowe kalorie, ale także pożywka dla bakterii, czego efektem jest m.in. próchnica. Barwniki, armaty i słodziki mogą natomiast wywoływać objawy alergiczne. Warto pamiętać, że słodkie, gazowane napoje hamują apetyt, co może negatywnie wpłynąć na zdrową dietę.

Pij wodę

Woda to najlepszy sposób na pragnienie i nawodnienie organizmu. Jeśli wybierzemy do tego wodę mineralną, wzbogacamy organizm o dodatkowe wartości odżywcze, takie jak: wapno, magnez, potas, żelazo, miedź, jod, fluor czy potas. Dostarczanie organizmowi minerałów jest szczególnie ważne w okresie letnim, ponieważ to właśnie podczas upałów jesteśmy najbardziej narażeni na odwodnienie. Trzeba pamiętać o tym, że uczucie pragnienia pojawia się w chwili, kiedy organizm jest już odwodniony – wówczas trudno przywrócić jej odpowiednią ilość spożywając szklankę wody. Dlatego pij 2 litry wody dziennie i pamiętaj, że wypicie całej butelki wody naraz nie zapewnia tak skutecznego nawodnienia, jak spożywanie mniejszych ilości w regularnych odstępach czasu.

Co zamiast wody?

Dobrym sposobem na ugaszenie pragnienia są także smakowe wody oraz soki owocowe lub warzywne, najlepiej niesłodzone. Jeśli chcesz mieć pewność, że to, co pijesz, jest zdrowe, przygotuj kompot z jabłek, gruszek albo czereśni. Woda z cytryną i miętą to także smaczny sposób na ugaszenie pragnienia. Doskonale nadaje się do tego również zielona herbata, która ma dodatkowo właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Powrót do listy
Powrót do listy