Fosforany w żywności
Producenci żywności często dodają różne substancje do swoich wyrobów, które mają wzbogacić jego smak, aromat albo dobrze zabezpieczyć i zakonserwować. Jednym z takich dodatków są fosforany, które... naturalnie występują w wielu produktach. Dlaczego zatem są wciąż dodawane i jaki jest ich wpływ na spożywane jedzenie?
Rola fosforanów
Fosforany kryjące się pod postaciami stabilizatorów, emulgatorów, przeciwutleniaczy, regulatorów kwasowości w żywności mają wiele zadań. Prawdopodobnie do najpopularniejszych należą: niezbrylanie się produktów sypkich, ograniczenie rozwoju niektórych bakterii, działanie emulgujące i dyspergujące, wzbogacenie żywności w składniki mineralne (np. magnes, cynk, żelazo, wapń), wiązanie wody podczas obróbki (i tym samym zwiększając objętość produktu) i inne.
Fosforany można znaleźć w produktach:
- mięsnych (w tym rybnych)
- piekarskich i cukierniczych
- mleczarskich
- koncentratach
- napojach bezalkoholowych (np. coca cola, kakao instant)
Dzięki fosforanom żywność potrafi zyskać na atrakcyjności, tzn. mieć lepszy wygląd i smak oraz dłużej zachowywać swoją świeżość. Z powodzeniem poprawiają jego konsystencję. Jednak istnieje też druga strona medalu. Fosforany potrafią zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową organizmu oraz pogorszyć zmysł smaku.
Fosforany są wszędzie
Zdziwisz się, ile żywności w Twoim domu zawiera fosforany. Od mięs przez sery topione, śmietanki, napoje aż po mleko, kakao, lody i płatki śniadaniowe. Znajdują się nawet w dżemie. Nie wierzysz? Przeczytaj skład na opakowaniu każdego z nich. Na końcu artykułu znajduje się lista fosforanów, które są obecne w żywności.
Co za dużo, to niezdrowo
Mimo że fosforany występują naturalnie w żywności, np. w tuńczyku, orzechach czy kiełkach, ich nadmiar potrafi być szkodliwy dla człowieka. Przyczynia się do otyłości, osteoporozy, nadciśnienia. U dzieci może skutkować nadpobudliwością lub rozdrażnieniem, zaś dorośli są narażeni na choroby układy krążenia. Fosforany znajdziemy w żywności oznaczone poniższymi symbolami, dlatego zwracaj uwagę na skład produktów. Oto lista dopuszczalnych fosforanów w żywności:
- E338 – kwas fosforowy
- E339 – fosforany sodu
- E340 – fosforany potasu
- E341 – fosforany wapnia
- E343 – fosforany magnezu
- E450 – difosforany
- E451 – trifosforany
- E452 – polifosforany