Co to jest GMO?
Genetycznie zmodyfikowana żywność – ten zwrot potrafi zmrozić krew w żyłach niejednej osobie. A jednak ta metoda uprawy zyskuje na popularności, a produkty GMO są już powszechnie obecne w naszych sklepach. Przecież nie od dziś wybierając produkty, kierujemy się ich atrakcyjnym wyglądem i wielkością, które nie zawsze są naturalne.
Czy GMO może być szkodliwe?
Tak jak większość rzeczy żywność GMO ma swoje dobre i złe strony. Do ich głównych atutów zdecydowanie należy wysoka odporność na nieprzyjazne warunki klimatyczne i szkodniki (nie trzeba ich spryskiwać, dzięki czemu rolnicy zaoszczędzają pieniądze, a środowisko nie jest zanieczyszczone), przez co mogą być uprawiane nawet na najtrudniejszych terenach. Plony żywności GMO są o wiele większe niż przy tradycyjnych uprawach. Żywność GMO dłużej pozostaje świeża, a jej walory smakowe, zapachowe oraz wygląd o wiele bardziej atrakcyjniejsze od naturalnych owoców i warzyw.
Lista wad GMO mimo wszystko jest dłuższa. Taka żywność potrafi wywoływać alergie lub je nasilać. Jej wartości odżywcze są o wiele gorsze od naturalnej. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom żywność GMO nie jest remedium na głód na świecie – biednych rolników po prostu nie jest stać na kupno drogich sadzonek. I ostatni, największy minus GMO to jego nieprzewidywalność. Tak naprawdę skutki spożywania żywności zmodyfikowanej genetycznie poznamy dopiero za kilka lat. Na razie nie wiemy, w jakim stopniu potrafi być szkodliwa i czy odpowiada za rozwój chorób, a jeśli tak, to jakich. Póki co naukowcy rozkładają ręce, aczkolwiek zdrowy rozsądek podpowiada, aby podchodzić do GMO z dystansem.
Uprawa GMO
Wciąż trwa spór o uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Unia Europejska dopuszcza taką możliwość, jednak ostateczna decyzja należy do kraju członkowskiego. Mieszkańcy terenów, na których jest uprawiane GMO biją na alarm. Nawołują do ich ograniczenia oraz do niespożywania owoców i warzyw modyfikowanych genetycznie. Powstaje coraz więcej artykułów opisujących życie osób pracujących przy uprawie GMO. Wielu z nich zapadło na te same choroby. Amerykanie nawet wystosowali specjalny list do Europejczyków, w którym przestrzegają ich przed skutkami GMO. Jego treść można przeczytać tutaj (http://www.theecologist.org/blogs_and_comments/commentators/2632105/living_with_gmos_a_letter_from_america.html, wersja polska: http://www.icppc.pl/antygmo/2014/11/zycie-z-gmo-list-z-ameryki/).
Wybór należy do Ciebie
Żywność zmodyfikowana genetycznie to kontrowersyjny temat. Jednak na pytanie, czy warto ją spożywać, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Przedstawione powyżej cechy GMO pokazują, że tak naprawdę człowiek więcej traci niż zyskuje, wybierając taką żywność. Bo przecież czy taka sztuczna truskawka jest w stanie zastąpić nam prawdziwy owoc, który pachnie i smakuje latem?