Co jeść w pracy?

Dbanie o regularność posiłków w pracy może się okazać sporym wyzwaniem. Brak czasu, nadmiar obowiązków i stres powodują, że w ciągu dnia chętnie sięgamy po szybkie, choć niekoniecznie zdrowe przekąski, a po powrocie do domu trudno nam zapanować nad apetytem. Co jeść w pracy, żeby było i zdrowo, i smacznie, a na dodatek zapewnić sobie energię na cały dzień?

Warto pamiętać o tym, że nieregularne posiłki mogą zniweczyć nie tylko nasze wysiłki w walce o szczupłą sylwetkę, ale również zrujnować dobre samopoczucie i obniżyć koncentrację w pracy. Dbanie o regularność posiłków stanie się o wiele łatwiejsze, jeśli wcześniej przygotujesz sobie jedzenie w domu. Dzięki temu nawet w wyjątkowo zabiegany dzień łatwiej będzie nie ulec pokusie spałaszowania batonika albo zupki chińskiej. Co spakować do pracy?

Zupy

Szczególnie w chłodniejsze dni warto zabierać ze sobą zupy – możesz je przygotować poprzedniego dnia wieczorem, przelać porcję do słoika, a rano po prostu wyjąć z lodówki i odgrzać w porze drugiego śniadania. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju kremy – np. pomidorowy, pomidorowo-paprykowy, z kalafiora lub brokułów.

Jeśli pracujesz w biurze lub Twoja praca wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi, staraj się unikać intensywnych aromatów – czosnek lub wędzone ryby lepiej uwzględnić w domowych posiłkach.

Sałatki

Ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, łatwo je też urozmaicić. Jako bazę wybierz ulubiony rodzaj sałaty (np. rukolę, roszponkę, sałatę lodową lub mieszankę różnych sałat), dodaj warzywa (np. ogórka, rzodkiewkę, a nawet startą na tarce o dużych oczkach marchewkę) i uzupełnij dodatkami (np. pestkami dyni, odrobiną świeżych ziół). Możliwości jest mnóstwo: możesz przygotować sałatkę w stylu greckim, dodając do niej ser feta i oliwki lub w stylu cezar, wrzucając do pudełka ugotowane na twardo jajka i grillowaną pierś z kurczaka.

Sos najlepiej spakować oddzielnie i dodać do sałatki bezpośrednio przed jedzeniem – dzięki temu warzywa dłużej zachowają świeżość i pełen aromat.

Kanapki

Kanapki to dobry pomysł zwłaszcza wtedy, gdy nie masz możliwości podgrzania posiłku. Wystarczy pełnoziarniste pieczywo, ulubiona, chuda wędlina i porcja warzyw, by nie tylko zaspokoić głód, ale również dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Eksperymentuj i bądź otwarty na nowe smaki – może warto zastąpić tradycyjne pieczywo tortillą? W połączeniu z chudym mięsem (np. kurczakiem lub indykiem) zadbasz o odpowiednią porcję białka w diecie i zapewnisz sobie uczucie sytości na dłużej.

Przekąski

Warto również trzymać pod ręką ulubione, zdrowe przekąski. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju orzechy, świeże lub suszone owoce, czekolada o wysokiej zawartości kakao. Spędzasz dużo czasu przed komputerem lub w samochodzie i lubisz chrupać? Dobrym pomysłem jest pokrojenie w paseczki ulubionych warzyw (np. marchewki, papryki, ogórka).

 

 

Powrót do listy
Powrót do listy