Co dawać dziecku na drugie śniadanie do szkoły?

Łatwy dostęp do niezdrowej żywności w szkole powoduje, że problem nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci rośnie. Sposobem na jego rozwiązanie jest zapewnienie pociechom wartościowych posiłków w szkole, które zniechęcą je do sięgania po przekąski i słodkości.

Przygotowane, nie kupione

Dając dziecku pieniądze na drugie śniadanie, tracimy kontrolę nad tym, co zjada w ciągu dnia. Słodzone napoje, słodycze, chipsy kuszą pociechy, niekorzystnie wpływając na ich dietę, a także na zdolność koncentracji i zapamiętywania. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie posiłków dla dziecka przed wyjściem z domu. Z czego powinny się one składać?

Bogactwo witamin i minerałów

Warto zadbać, aby drugie śniadanie zapewniało dziecku energię i pozytywnie wpływało na jego umysł. Każdy posiłek powinien zatem zawierać odpowiednią porcję białka, węglowodanów oraz witamin. Pełnowartościowe białko znajduje się przede wszystkim w pieczonym mięsie, jajkach oraz rybach. Doskonałym źródłem węglowodanów będą natomiast warzywa i owoce, a także ciemne pieczywo. Aby zapewnić witaminom rozpuszczalnym w tłuszczach lepszą przyswajalność, warto posmarować kanapki masłem. Nie zapomnij o wodzie.

Zdrowe przekąski

Oprócz tradycyjnych kanapek, do pudełka na drugie śniadanie warto zapakować także przekąski, które pociecha zje, kiedy odczuje niewielki głód albo na krótkiej przerwie. Świetnie sprawdzą się owoce – banan albo jabłko, a także woreczek z suszonymi owocami lub orzechami. Jeśli Twoje dziecko uwielbia słodkości, możesz przyrządzić mu batonik proteinowy: zmieszaj płatki owsiane z suszonymi owocami i rodzynkami, dodaj miodu i uformuj batoniki. Włóż je na noc do lodówki – rano będą gotowe do zjedzenia!

Powrót do listy
Powrót do listy