Anemia – co jeść przy niedoborze żelaza?
Anemia, czyli niedokrwistość, to schorzenie wymagające zastosowania specjalnej diety bogatej w żelazo. W czym znajdziemy odpowiednią jego ilość?
Anemia, czyli co?
To stan, w którym liczba czerwonych krwinek lub zawartej w nich hemoglobiny jest zbyt niska by prawidłowo dotleniać tkanki. Dlaczego hemoglobina jest ważna dla naszego organizmu? To białki, którego rolą jest wiązanie tlenu w płucach i przekazywanie go do tkanek w całym ciele – zbyt mała ilość hemoglobiny we krwi powoduje niedotlenienie narządów i ich nieprawidłowe funkcjonowanie. Niedokrwistość to stężenie hemoglobiny poniżej:
- 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat,
- 12 g/dl u dzieci 6–14-letnich,
- 13 g/dl u mężczyzn,
- 12 g/dl u kobiet,
- 11 g/dl u kobiet w ciąży.
Jedną z przyczyn anemii może być niedobór żelaza w organizmie, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Krwinki mogą być zbyt małe i posiadać zbyt mało hemoglobiny. Do objawów anemii możemy zaliczyć łatwe męczenie się i szybką utratę energii, ogólne osłabienie, bladość skóry, bóle i zawroty głowy a także trudności z koncentracją i uwagą. Dodatkowo mogą pojawić się duszności, uczucie zimna i podatność na infekcje.
Ile żelaza potrzebujesz?
Tak naprawdę zalecana dzienna dawka żelaza jest zależna od wieku i płci. Dzieci poniżej 6. miesiąca życia potrzebują tylko 0,27 miligrama (mg) dziennie, mężczyźni w wieku 19-50 lat powinni zażywać 8 mg na dobę, natomiast kobiety w tym samym przedziale wiekowym potrzebują aż 10 mg więcej niż mężczyźni. Zapotrzebowanie kobiet na żelazo większa się podczas ciąży – kobiety w tym okresie powinny przyswajać 27 mg na dzień. W przypadku gdy pojawia się anemia, zapotrzebowanie dzienne wynosi nawet 200 mg. Trzeba jednak wiedzieć, że żelazo to pierwiastek, który jest najsłabiej wchłaniany przez nasz organizm – przeciętnie przyswaja się tylko około 15% spożywanego żelaza. Lepiej wchłania się żelazo, które pochodzi z produktów zwierzęcych, niż roślinnych. By zwiększyć przyswajalność żelaza niehemowego, należy spożywać dodatkowo produkty z dużą zawartością witaminy C.
Co jeść podczas anemii?
By dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki żelaza i wyleczyć anemię, należy spożywać produkty bogate w ten pierwiastek. Do produktów bogatych w żelazo zalicza się m.in.:
- wołowinę,
- dziczyznę,
- skorupiaki,
- sardynki,
- szpinak,
- jarmuż,
- czerwoną paprykę,
- owoce cytrusowe,
- nasiona dyni,
- orzechy nerkowca,
- pistacje,
- fasolę,
- ciecierzycę,
- soję i wiele innych.
Jeśli masz anemię unikaj kawy, herbaty, produktów mlecznych i wina – te produkty utrudniają wchłanianie żelaza nie tylko z pożywienia, ale także z suplementowych leków.