Zdrowa dieta dla umysłu

Odpowiednia dieta to nie tylko sposób na zachowanie pięknej sylwetki, wzmocnienie odporności i uregulowanie przemiany materii. Dzięki regularnym, zbilansowanym posiłkom możemy skutecznie poprawić pamięć, koncentrację i zwiększyć możliwości poznawcze umysłu.

Minerały i witaminy dla umysłu

Aby poprawić pracę mózgu, w codziennej diecie należy zadbać o odpowiednią dawkę magnezu, potasu i żelaza. Znajdziesz je w orzechach, roślinach strączkowych, warzywach liściastych, winogronach, awokado, pomidorach i bananach. Potas i żelazo poprawiają dotlenienie mózgu, a magnez współpracuje z witaminami z grupy B, które odpowiedzialne są za funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli masz problemy z koncentracją, sięgnij po produkty bogate w tłuszcze rybne i roślinne. Znajduje się w nich kwas linolowy, który poprawia pamięć i zwalcza apatię.

Energia czerpana z pokarmu

Ciężko pracujący mózg potrzebuje dużo energii, aby móc szybko i sprawnie przetwarzać informacje. Jej źródłem są węglowodany złożone, bogate w błonnik oraz cenne składniki odżywcze. Znajdziesz je w razowym pieczywie, kaszach, brązowym ryżu, nasionach, a także roślinach strączkowych – soczewicy czy fasoli. Zaletą węglowodanów złożonych jest ich powolne trawienie, które powoduje stopniowe uwalnianie cukru, będącego zdrowym źródłem energii dla organizmu.

Produkty, które Twój mózg pokocha

Zdrowa dieta dla umysłu powinna obfitować w ryby i oleje, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Cennym źródłem witamin i minerałów są natomiast pestki dyni, orzechy, siemię lniane i winogrona. Doskonałym wsparciem dla diety jest także woda mineralna. Pamiętaj, aby pić ją codziennie.

Powrót do listy
Powrót do listy