Nowoczesna kuchnia polska – jak odświeżyć tradycyjne potrawy?
Mówi się, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Choć zasada ta sprawdza się również w kuchni, coraz częściej eksperymentujemy z ulubionymi daniami z dzieciństwa - i to zmieniając zarówno ich składniki, jak i sposób przygotowania. Jak szybko i łatwo odświeżyć tradycyjne dania we własnej kuchni?
Pierogi
Wśród klasyków kuchni polskiej nie sposób pominąć pierogów. Najprostszym sposobem na odmienienie ich smaku jest farsz. Coraz więcej zwolenników zyskuje nadzienie z wołowiny i chili oraz farsz z białej kiełbasy. Miłośnikom delikatniejszych smaków polecamy połączenie kaszy gryczanej i twarogu – nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również wysoką zawartość błonnika.
Ciekawym pomysłem jest również użycie do ciasta innej mąki – zamiast tradycyjnej mąki pszennej, warto wypróbować orkiszową (szczególnie polecaną osobom z nietolerancją glutenu). Dobrze sprawdzi się również kukurydziana oraz ryżowa (ze względu na ich charakterystyczną, delikatną strukturę zazwyczaj miesza się je z cięższymi mąkami – np. gryczaną).
Bigos
Do tradycyjnych dań kuchni polskiej zalicza się również bigos. Choć współcześnie głównym składnikiem tej potrawy jest kapusta, to w prawdziwie staropolskiej kuchni opierał się na… drobno posiekanym mięsie. Dziś warto poeksperymentować nie tylko z rodzajem mięsa (np. zamiast tradycyjnej kiełbasy można użyć wersji z zielonym pieprzem lub pikantnej chorizo), ale również warzyw – kapustę warto zastąpić cukinią. Innym sposobem na nadanie tradycyjnej, polskiej potrawy orientalnej nuty jest użycie grzybów shiitake zamiast leśnych.
Kotlet schabowy
Trend unowocześniania tradycyjnych dań koncentruje się często wokół zmniejszania ich kaloryczności. Jak „odchudzić” popularny kotlet schabowy? Okazuje się, że problem najczęściej nie tkwi w mięsie, lecz w panierce. Zamiana bułki tartej na płatki kukurydziane, migdały lub ulubione orzechy pozwoli uniknąć niepotrzebnych kalorii, równocześnie nadając daniu nowy, nieznany aromat.
Przyprawy
Najprostszym sposobem na delikatne podkręcenie smaku klasyków kuchni polskiej są przyprawy. W tej roli wyjątkowo dobrze sprawdzą się zioła – nie tylko poprawią smak wielu potraw, ale również ich wartości odżywcze. Godna polecenia jest np. kolendra (pasuje szczególnie do ryb oraz zup), estragon (doskonały do mięs, również tłustych) i cząber (ułatwia trawienie, więc warto łączyć go np. z roślinami strączkowymi).
Sposób przygotowania
Od czasu do czasu warto również przyjrzeć się bliżej metodom przygotowywania ulubionych potraw. Pierogi można nie tylko gotować, ale również piec – wystarczy zmienić nieco ciasto. Podobnie kotlet schabowy nie musi trafić na patelnię – grill lub piekarnik pozwoli wydobyć nowe smaki i podkreśli strukturę mięsa.