Zalety roślin strączkowych – dlaczego powinny znaleźć się w twojej diecie
Chcesz odżywiać się zdrowo, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najlepiej od włączenia do swojej diety roślin strączkowych, które zapewnią dobre trawienie i pomogą pozbyć się zbędnych kilogramów.
Zamiennik mięsa?
Rośliny strączkowe to stały element diety wegetariańskiej, która wymaga zastąpienia białek pochodzenia zwierzęcego białkami roślinnymi. Rzeczywiście – rośliny strączkowe to bogate źródło aminokwasów, które doskonale wpływają na funkcjonowanie organizmu. Chociaż białko zwierzęce jest lepiej przyswajane przez ludzki organizm, zróżnicowana i zbilansowana dieta bogata w rośliny strączkowe, może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na zawarte w białku aminokwasy. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, łącząc produkty mięsne z roślinami strączkowymi, które mają cenne właściwości dla naszego organizmu.
Niski indeks glikemiczny
Jednym z najcenniejszych właściwości roślin strączkowych jest niski indeks glikemiczny. Nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu pozwalają dłużej zachować uczucie sytości, a pozyskiwana z nich energia rozkłada się w czasie. I chociaż niektóre z gatunków strączkowych roślin są kaloryczne, zawarte w nich minerały i tłuszcze to cenne elementy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby, które obawiają się dodawać je do swojej diety ze względu na nadwagę, mogą więc odetchnąć z ulgą.
Dobre tłuszcze i błonnik
A to dlatego, że rośliny strączkowe zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe. To z nich nasz organizm czerpie dużo cennej energii i lepiej trawi węglowodany. Kwasy te biorą również udział w procesie przyswajania witaminy A, D, E oraz K. Dodatkowo trawienie wspomaga błonnik, którego nie brakuje w roślinach strączkowych. Reguluje on przemianę materii, pomagając bardziej efektywnie pozbywać się zbędnych kilogramów.
Jak unikać wzdęć?
Rośliny strączkowe u niektórych nie cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje właściwości wzdymające. Efekt ten wynika z zawartości polisacharydów – cząsteczek, które trawione są przez bakterie dopiero w jelicie grubym i to przy dużej produkcji gazów. Można go jednak uniknąć. Rozwiązaniem jest odpowiednie przyrządzanie. Przed ugotowaniem ziarna najlepiej moczyć przez 12 godzin, zmieniając wodę 2-3 razy. W trakcie gotowania należy usuwać wszelkie „szumy”. Dobrą praktyką jest także dodanie octu jabłkowego lub winnego pod sam koniec gotowania. Pamiętaj, aby zestawiać rośliny strączkowe z lekkostrawnymi produktami. Zrezygnuj z fasolki po bretońsku z tłustą kiełbasą – zamiast tego podawaj fasolę z warzywami bez skrobi.
I pamiętaj: jeśli do tej pory rośliny strączkowe nie gościły w Twojej diecie, zacznij od przyrządzania ich maksymalnie dwa razy w tygodniu. Twój organizm „nauczy się” je trawić i z czasem ich ilość na talerzu będzie mogła się zwiększać bez większych sensacji trawiennych.