Lecznicze właściwości octu jabłkowego
Przypisuje mu się wiele właściwości, a niektórzy zalecają, aby pić go codziennie. Znany już w starożytności ocet jabłkowy ma cenne działanie na ludzki organizm, ale nie wszystkie opinie o nim zostały naukowo potwierdzone. Jakie ma działanie i kiedy warto go stosować?
Działanie przeciwbakteryjne
Ocet jabłkowy pozwala zatrzymać rozwój bakterii chorobotwórczych, ale tylko pod warunkiem, że jego stężenie jest dosyć wysokie. Z tego powodu stosowanie octu jabłkowego bezpośrednio na skórę może powodować jej podrażnienie. Dlatego, aby skorzystać z bakteriobójczych właściwości tego specyfiku, warto używać go do… mycia warzyw i owoców.
Ocet jabłkowy a poziom glukozy we krwi
Dzięki właściwościom, które powodują zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, ocet jabłkowy jest zalecany w diecie dla chorych na cukrzycę, insulinoodporność oraz inne zaburzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem gospodarki węglowodanowej. Wszystko dzięki kwasowi octowemu, który zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, a do tego spowalnia wchłanianie cukru do krwi oraz hamuje rozkład skrobi do cukrów prostych.
Korzystny wpływ na zdrowie serca
Działanie octu jabłkowego związanego z obniżeniem poziomu cholesterolu, trójglicerydów oraz ciśnienia krwi do tej pory zostało potwierdzone tylko podczas badań na szczurach. U ludzi wykazano natomiast związek między spożywaniem octu a zmniejszonym ryzykiem chorób serca. Badanie, przeprowadzone na Harvardzie, obejmowało kobiety spożywające sos do sałatek z octem jabłkowym kilka razy w tygodniu. Wykazało ono, że ocet może rzeczywiście mieć korzystny wpływ na serce.