4 sposoby na niestrawność

Niestrawność to jedna z dolegliwości, która towarzyszy nam najczęściej po przejedzeniu. Jak sobie z nią radzić? Czy istnieją skuteczne metody na jej pozbycie się? Poznajcie 4 sposoby na niestrawność, którą mogą pomóc w tej nierównej walce.

Objawy niestrawności – czy to na pewno to?

Niestrawność, inaczej nazywana dyspepsją, objawia się uczuciem pełnego brzucha i palenia w okolicach mostka. Niekiedy to nieprzyjemne, bolące uczucie potrafi rozciągnąć się jeszcze bardziej, aż do pępka. Dyskomfort może być spotęgowany także towarzyszącymi dolegliwościami, takimi jak zgaga, nudności, odbijanie i czkawka, gazy. W ciężkich przypadkach pojawiają się wymioty, zaparcia lub biegunka.

Przyczyny niestrawności – czego unikać?

Do najczęstszych przyczyn niestrawności należą: przejedzenie, zbyt szybkie spożywanie posiłku, duża zawartość niezdrowych tłuszczów, stres. Używki takie jak papierosy, nadmierna ilość kawy czy alkoholu także znacząco podnoszą ryzyko wystąpienia dyspepsji. Dlatego aby jej uniknąć, warto zmienić swoje nawyki. Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, dlatego gryź dokładnie i jedz powoli. Wyeliminuj potrawy przetworzone, tłuste i smażone. Ogranicz, a najlepiej rzuć palenie. Pobudź swój metabolizm, wybierając aktywność fizyczną.

Dyspepsja zazwyczaj trwa jeden dzień, czasami jedynie kilka godzin. Jednak potrafi utrzymywać się dłużej i sprawiać niemałe problemy. Dlatego czas poznać sposoby na niestrawność, które pomogą jej uniknąć lub załagodzić.

Sposób na niestrawność nr 1: zioła

Leczniczych właściwości ziół nie trzeba nikomu przedstawiać – przydadzą się i w przypadku walki z niestrawnością. Rumianek i mięta działają rozkurczowo, łagodzą podrażnienia, ułatwiają trawienie. Zaparz napar z jednego z ziół (możesz pić je na zmianę) i delektuj się jego pysznym smakiem.

Zioła warto dodać także do ciężkostrawnego dania. Tutaj doskonale sprawdzą się kminek oraz bazylia, które również usprawniają pracę układu trawiennego. Ziarnka kminku można także żuć po zjedzeniu posiłku.


Sprawdź ten artykuł: Chcesz się zdrowo odżywiać? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!


Sposób na niestrawność nr 2: ciepłe okłady

Przyłóż do brzucha ciepły okład lub termofor i odpręż się. Okład działa rozgrzewająco, a tym samym rozluźnia mięśnie gładkie, łagodzi ból. Uważaj, aby okład nie był za gorący. Najlepiej, jeśli nie będzie dotykał skóry – warstwa ubrania zminimalizuje ryzyko poparzenia.

Sposób na niestrawność nr 3: imbir

Zetrzyj kawałek korzenia imbiru na tarce lub pokrój go w cienkie plasterki. Następnie zalej wrzącą wodą i poczekaj, aż ostygnie. Tak przygotowany napar imbirowy pomoże w walce z bólem brzucha, wzdęciami, gazami. To także sprawdzony sposób na złagodzenie mdłości.

Sposób na niestrawność nr 4: soda oczyszczona

Wypij szklankę ciepłej wody z rozpuszczoną łyżeczką sody oczyszczonej. Soda działa neutralizująco na poziom kwasów żołądkowych. Jeśli roztwór Ci nie smakuje, dodaj kilka kropel soku z cytryny.


Sprawdź ten artykuł: Dieta dobra dla mózgu


Sprawdzona metoda na niestrawność – jedz zdrowo

Istnieje wiele sposobów walki z niestrawnością, a ich skuteczność zależy od indywidualnych predyspozycji. Jednym uczucie ulgi przyniesie napar ziołowy, inni wrócą do formy po żuciu nasion kminku. Jednak prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą jest umiar w jedzeniu i spożywanie lekkostrawnych posiłków. Jeśli często cierpisz na niestrawność lub dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. To może być oznaka innych, poważniejszych chorób.

Powrót do listy
Powrót do listy