Przyrządzanie schabu wieprzowego – 10 praktycznych porad
Schab to jeden z najbardziej popularnych rodzajów mięs, królujących w polskich kuchniach. Jeśli kojarzysz go tylko z kotletami w panierce, koniecznie czytaj dalej i przekonaj się, że mięso schabowe kryje w sobie wiele możliwości.
Unikaj schabu w plastrach
Chcąc przygotować smaczny schab, pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to oczywiście jakość kupowanego mięsa. Pierwsza zasada brzmi: unikaj jak ognia pakowanego schabu pokrojonego w plastry. Ta wygodna w późniejszym przygotowaniu opcja jest najgorsza jakościowo. Mięso pokrojone traci wiele składników odżywczych, a do tego drastycznie obniża się termin jego przydatności do spożycia. Kupuj lepiej schab na wagę i to nie w supermarkecie, ale w sklepie mięsnym.
Mięso o wyraźnym kolorze
Jeśli widzisz kawałek schabu, który jest blady, a do tego nie ma na nim ani śladu tłuszczu, zrezygnuj z zakupu. Schab powinien mieć nasycony, różowy kolor i równomiernie rozłożone żyłki tłuszczu. Powinien być też miękki w dotyku. W przeciwnym wypadku przygotowywana przez Ciebie potrawa nie będzie smaczna i soczysta.
Marynuj samodzielnie
W sklepach dostępne są także schaby już zamarynowane, które wystarczy włożyć do piekarnika lub garnka i po chwili cieszyć się gotową potrawą. Pamiętaj jednak, że przyprawy maskują zapach mięsa, którego świeżość może pozostawiać wiele do życzenia. Lepiej przygotuj marynatę samodzielnie w domu.
Dwie godziny leżakowania
Przygotowując marynatę samodzielnie, pamiętaj, że mięso powinno leżeć w niej minimum dwie godziny przed przyrządzeniem. Dobrym sposobem na zachowanie delikatności schabu jest także moczenie go w mleku – stosuj tę metodę, jeśli przyrządzasz kotlety. Tutaj również działa zasada dwóch godzin.
Pilnuj temperatury
Schab nie należy do mięs, które powinno się długo gotować czy narażać na zbyt wysoką temperaturę. Aby zachowało soczystość i delikatność, przyrządzaj je krótko. Nie doprowadzisz w ten sposób do przesuszenia.
Tłucz delikatnie
Jeśli przyrządzasz kotlety schabowe lub roladki, nie wkładaj zbyt dużo siły w tłuczenie mięsa. Jest ono wystarczająco delikatne i powinno poddawać się delikatnym uderzeniom. Przygotowane kawałki mięsa powinny mieć nieco mniej niż centymetr grubości.
Najpierw smażenie
TPrzed pieczeniem lub duszeniem warto schab obsmażyć krótko z każdej strony na patelni, by zamknąć pory w mięsie.
Na rozgrzanym oleju
A skoro o smażeniu mowa, pamiętaj, że kawałki mięsa należy kłaść na rozgrzanej patelni. Jeśli olej będzie zbyt zimny, mięso go wchłonie, a tego chcemy unikać. Upewnij się więc, że patelnia jest gorąca, a po wyłożeniu na niej mięsa, zmniejsz gaz.
Soczysta pieczeń
Pieczony schab łatwo wysuszyć i pozbawić delikatności. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja pieczeń będzie smaczna i rozpływająca się w ustach, do pieczenia użyj rękawa foliowego, który zatrzyma wilgoć, a także pozwoli aromatom przypraw i dodatków wniknąć w strukturę mięsa.
Nie tylko kotlety
Schab wieprzowy kojarzymy przede wszystkim z kotletami w panierce. Jednak można przygotować z niego również inne dania, które urozmaicą codzienne posiłki. Są to, na przykład:
- roladki schabowe z farszem,
- pieczeń ze śliwką,
- pieczony schab z jabłkami,
- sakiewki ze schabu z grzybami,
- grillowany schab.
I wiele, wiele innych!