Które mięso jest najzdrowsze?

Pytanie, które mięso jest najzdrowsze zadaje sobie prawdopodobnie każda osoba, która chce świadomie wybierać to, co je. Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź, która rozwieje wszelkie wątpliwości? Spróbujemy ją znaleźć!

W tym tekście skupiliśmy się na najpopularniejszych i najchętniej wybieranych rodzajach mięsa.

Drób

Ponieważ drób jest chudym i bogatym w białko mięsem, chętnie sięgają po niego sportowcy oraz osoby o wrażliwym żołądku lub na diecie lekkostrawnej. Znajdziemy w nim m.in. witaminy A i B, cynk, fosfor, selen, magnez, potas, żelazo – ich ilość i obecność zależy od wybranego rodzaju mięsa. Z jednej strony drób (a w szczególności mięso strusia) jest uznawane za najzdrowsze, z drugiej słychać o hodowcach, którzy faszerują zwierzęta antybiotykami i hormonem wzrostu. Jeśli chcemy mieć pewność, że jemy mięso wysokiej jakości, wybierajmy wyłącznie te ze sprawdzonego źródła.

Zobacz także: Dlaczego warto jeść mięso z kaczki?

Dziczyzna

Ogromną zaletą dziczyzny jest jej jakość. Zwierzęta dziko żyjące nie są karmione antybiotykami czy paszą. Ale uwaga! Zanim spróbujesz dziczyzny, upewnij się, że mięso pozytywnie przeszło badania weterynaryjne – zabite zwierzę mogło być nosicielem niebezpiecznych pasożytów lub chore! Jedząc nieprzebadane mięso, grozi nam ryzyko zachorowania np. na włośnicę.

Do dziczyzny zaliczamy m.in. dzika, sarnę, jelenia, ale także królika, zająca, bażanta, przepiórkę, kuropatwę czy dziką kaczkę. Mięso jest chude, ale bogate w białko witaminy grupy B, magnez, wapń, fosfor. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że, mięso królika jest uważane za najbezpieczniejsze dla alergików i dzieci, dlatego często jest zalecane przy rozszerzaniu diety u niemowląt. Jest delikatne i bogate w białko.

Zobacz także: 5 zalet dziczyzny

Mięso czerwone

Swoją nazwę zawdzięcza wysokiej zawartości mioglobiny, która odpowiada za jego czerwony kolor. Ze względu na dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych dietetycy i lekarze zalecają spożycie do 500 g czerwonego mięsa tygodniowo. Jednak warto pamiętać, że to właśnie w nim znajdziemy ogromne ilości witamin z grupy B i żelazo Do mięsa czerwonego zaliczamy:

  • Wieprzowinę – mięso świń, które jest uznawane za dość tłuste i kaloryczne. Jednak to nie do końca prawda, ponieważ zawartość tłuszczu i kaloryczność zależy od części tuszy oraz od rodzaju hodowli zwierząt (hodowane na wolnym wybiegu mają chudsze mięso). Wieprzowina to źródło żelaza, selenu, witamin B i E.
  • Wołowinę – mięso z bydła hodowlanego. Jest bogata w żelazo, cynk, selen, fosfor, niacynę oraz w witaminy A, D, E, B. Znajdziemy w niej także kreatynę, kwas linolowy (CLA). Jeśli chodzi o białko, jego zawartość jest porównywalna do kurczaka.
  • Cielęcinę – mięso z kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych cieląt. Wiek uboju ma znaczenie, ponieważ właśnie do tego momentu w mięsie nie wykształcają się międzymięśniowe warstwy tłuszczu. To źródło cynku, magnezu, potasu, witamin z grupy B, niacyny (wit. PP) oraz kwasu linolowego (CLA). Cieszy się dużą popularnością wśród osób na diecie ze względu na swoją niskokaloryczność.
  • Baraninę i jagnięcinę – mięso uważane za jedno z najzdrowszych ze względu na dużą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów orotowych. Zawiera także cynk, żelazo, witaminy z grupy B oraz kwas linolowy (CLA). Ilość i rodzajów składników odżywczych różni się w zależności od części tuszy.

 

Które mięso jest najzdrowsze?

Wybór najzdrowszego mięsa zależy głównie od Ciebie. Każdy rodzaj jest bogaty w wybrane składniki mineralne i witaminy, jednak posiada też i swoje wady. Zwracaj uwagę na prozdrowotne właściwości, ale pamiętaj także o tych potencjalnie szkodliwych. Tak jak w przypadku wielu diet, postaw na różnorodność. W ten sposób dostarczysz do organizmu niezbędne wartości odżywcze z wielu źródeł.

Jeśli chcesz mieć pewność, że mięso jest wysokiej jakości, wybieraj te z upraw ekologicznych lub od sprawdzonego producenta, np. TAKO. Nasze wyroby powstają ze sprawdzonych mięs od zaufanych hodowców.

Powrót do listy
Powrót do listy