Jak mądrze smażyć mięso?
Polacy po prostu kochają smażone potrawy! Ten rodzaj obróbki mięsa jest u nas silnie zakorzeniony i jest po prostu częścią naszej kuchni. Często jednak popełniamy błędy, które sprawiają, że smażenie jest jeszcze bardziej niezdrowe niż zwykle. Jak mądrze smażyć mięso?
Rozgrzej patelnię
Nigdy nie wlewaj tłuszczu na zimną patelnię! Najpierw należy ją rozgrzać stawiając na mocno rozgrzanym palniku. Czekamy chwilę aż patelnia się nagrzeje i możemy zacząć smażenie. Skąd wiedzieć, że patelnia jest już wystarczająco ciepła? Upuść na nią kroplę wody, jeśli zasyczy i niemal od razu wyparuje, patelnia jest gotowa. Pamiętaj, że wlewanie tłuszczu na zimną patelnię to przepis na niezdrową i strasznie tłustą potrawę. Dlaczego? Cały tłuszcz wsiąknie w potrawę, która będzie po prosu niesmaczna i zagwarantuje nam tylko niestrawność.
Poczekaj aż olej się nagrzeje
Gdy patelnia jest już gotowa, zmniejszamy ogień i wlewamy na nią tłuszcz. Jeśli chcesz smażyć mądrze i zdrowo wybierz olej kokosowy, ryżowy czy palmowy, albo oliwę z oliwek. Najlepszym do smażenia tłuszczem jest taki, którego punkt dymienia jest wysoki (najlepiej powyżej 180 stopni Celsjusza). Zły tłuszcz to gorzkie i niesmaczne potrawy, które są trudniej przyswajane przez organizm. Kiedy tłuszcz jest już wystarczająco rozgrzany, żeby zacząć na nim smażyć? Trzeba go doprowadzić właśnie do temperatury dymienia, czyli do momentu, w którym tłuszcz będzie ładnie ruszał się na patelni i zaczną pojawiać się różne kształty. Smaż tyle czasu ile to konieczne, ale nie za długo – inaczej zaczną powstawać substancje dla nas szkodliwe.
Smaż z trzech stron
Mięso powinno smażyć się z „trzech stron”. Długość smażenia jednej strony zależy od gatunku, wielkości i grubości mięsa. Delikatnemu mięsu, np. kurczakowi, wystarczy około minuty na jednej stronie jeśli używamy kuchenki indukcyjnej, i około półtorej minuty przy tradycyjnym palniku. Inne mięsa analogicznie potrzebują trochę więcej czasu. Po odpowiednim czasie, przewracamy nasz produkt na drugą stronę, smażąc go tyle samo co na pierwszej. Trzecia strona to nic innego jak kolejny obrót, czyli powrót do pierwszej pozycji. Teraz mięso potrzebuje już trochę mniej czasu.
Pilnuj mięsa
Przewracanie mięsa jest ważne ze względu na równomierne smażenie i uzyskanie odpowiedniego smaku, a także chrupkości i delikatności. W ten sposób, każda ze stron ma taki sam czas styczności z olejem. Bardzo ważną rzeczą jest również smażenie na całej powierzchni patelni. Nie wrzucajmy na wielką patelnię jednego małego kotleta – po pierwsze jest to nieekonomiczne, a po drugie stykające się ze sobą produkty przekazują sobie ciepło, co daje nam mniej kaloryczną potrawę ze względu na krótszy czas smażenia. Mimo dostępności na rynku różnego typu „inteligentnych” patelni, nie zostawiajmy nigdy smażącego się mięsa samemu sobie – to grozi spaleniem nie tylko produktu, patelni, ale także całej kuchni.