Grillowanie – fakty i mity
Mówi się, że narodowy sport Polaków to grillowanie. Rzeczywiście, w letnie wieczory oddajemy się tej czynności z wielką przyjemnością! Sprawdźcie, które rady na temat grillowania to fakty, a które mity.
Jedzenie grillowanego mięsa może powodować raka
Mit. Co prawda przyrządzanie mięsa na grillu może powodować pojawienie się substancji rakotwórczych, ale nie jest to zależne od samego sposobu obróbki mięsa. Substancje rakotwórcze pojawiają się przy temperaturze wyższej niż 150 stopni Celsjusza, niezależnie od tego czy produkt grillujemy, smażymy na patelni czy pieczemy. Nie grillujmy mięsa bezpośrednio nad ogniem, lepiej poczekać aż brykiet zaczyna się żarzyć. Unikaj też spalonego mięsa, w którym roi się od substancji rakotwórczych.
Mięso przed grillowaniem powinno mieć temperaturę pokojową
Fakt. Mięso powinno być wyjęte z lodówki kilka godzin przed grillowaniem. Chodzi oczywiście o równomierne usmażenie mięsa. Jeśli wyjmiemy je z lodówki na chwilę przed położeniem go na grilla to będzie ono nadal zimne w środku. Możemy wtedy doprowadzić do sytuacji, że na zewnątrz mięso będzie spalone, a w wewnątrz nadal surowe.
Grillowanie tuczy
Mit. Oczywiście wszystko zależy od przyrządzenia mięsa i produktów, których użyjemy. Co do zasady jednak, grillowanie jest jednym z najbardziej dietetycznych sposobów na przygotowanie posiłku. Jeśli chcesz postawić na zdrowe grillowanie wybierz kurczaka lub rybę, a unikaj tłustych kiełbas i tuczących dodatków.
Najlepiej grillować na węglu drzewnym i rozpalić grilla podpałką
Mit. Najodpowiedniejszym materiałem do grillowania jest suche drewno liściaste – raz rozpalone bardzo długo się żarzy. Podpałek lepiej unikaj, zawierają one bardzo często substancje ropopochodne, które są dla nas szkodliwe. Jeśli już, wybierz podpałkę w kostce.
Chcąc zwiększyć soczystość mięsa polej je piwem
Mit. Polewanie mięsa nie ma wpływu na jego soczystość. Jeśli zależy nam jednak na ciekawym smaku, wlejmy piwo lub wino na tackę, nad którą będzie przygotowywane mięso. Alkohol zacznie parować. Para dostanie się do mięsa i je nawilży.