Gotowanie wg Pięciu Przemian
Czy zdajesz sobie sprawę, jak wielki wpływ na smak dania ma… kolejność dodawania składników? Tylko zachowując odpowiednią sekwencję, można uzyskać posiłek zharmonizowany pod względem energetycznym, a do tego pyszny i sycący. Poznaj tajniki kuchni według Pięciu Przemian.
Istnieje wiele mitów związanych z gotowaniem według Pięciu Przemian. Jedne mówią o skomplikowanych przepisach, inne wymagają porzucenia ulubionych potraw, kolejne obejmują trudno dostępne składniki. Nic bardziej mylnego!
Ruch i zmiana
Czym jest kuchnia według Pięciu Przemian? To jeden z elementów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, a zarazem filozofia życia, według której nasz organizm zmienia się wraz z porami roku. Stale wchodzimy w nowe fazy życia, zmieniając się przy tym. Człowiek to składnik natury, dlatego aby żyć zdrowo, trzeba się do niej dostosować.
Słona woda, gorzki ogień
W myśl Pięciu Przemian klasycznie pojmowane pory roku to żywioły (przemiany) – wyróżnia się Drewno (smak kwaśny), Ogień (smak gorzki), Ziemia (smak słodki), Metal (smak ostry) i Wodę (smak słony). Jak połączyć tę zasadę z kuchnią? To łatwe – zacznij od wyszukania w sieci tabeli produktów, w której zawarto klasyfikację ułatwiającą dostosowanie przepisu do kolejności przemian.
Ciepło-zimno
Najłatwiejsze jest gotowanie według przemiany ognia – gorący olej, woda czy garnek. Następnie „wkracza” Drewno, Ogień, Ziemia Metal oraz Woda. Pamiętaj jednak, że nie musisz każdorazowo przechodzić kompletnego cyklu. Jeśli chcesz poprawić smak potrawy, nie bój się eksperymentów, dodawaj niewielkie ilości produktów-przemian i dąż do perfekcji!
Co jeść?
Pięć Przemian to również energetyka produktów. Każdy składnik należy do jednej z grup: gorącej, ciepłej, neutralnej, chłodnej i zimnej. Dla nas, zamieszkujących klimat umiarkowany, optymalna jest dieta skomponowana ze składników grupy neutralnej i ciepłej. W okresie zimy i jesieni warto postawić na rozgrzewające potrawy, a latem i wiosną wybierzmy sałatki, porzucając częste smażenie posiłków.
Zdrowa kompozycja
Jakie są jednak korzyści płynące z diety według Pięciu Przemian? Przede wszystkim mniejsze obciążenie dla układu trawiennego, a co za tym idzie poczucie lekkości i więcej energii. Posiłki są lekkostrawne i dobrze przyswajalne. Istnieje również psychologiczny aspekt tej orientalnej diety: poczucie harmonii, zaczynające się już na talerzu, ma swoje odbicie w codziennym życiu. Komponowane w ten sposób posiłki dają wyciszenie i pozwalają utrzymać optymalną masę ciała. Narządy wewnętrzne są zharmonizowane, co w dalszej perspektywie pozytywnie wpływa na ogólnie pojmowane zdrowie.