Dieta dla aktywnych fizycznie – co powinna zawierać?
Dodatkowe obciążenie mięśni, mikrourazy, wyższe straty energetyczne – organizm osób aktywnych musi znosić zdecydowanie więcej. Sposobem na to, by wspierać jego regenerację oraz podnosić wydajność podczas kolejnych treningów jest właśnie dieta.
Sportowiec a osoba aktywna fizycznie
Dieta dla osób aktywnych fizycznie musi być dostosowana do rodzaju i intensywności treningów. Nie bez znaczenia jest także wiek oraz płeć. Jeśli trenujesz codziennie i poświęcasz na aktywność kilka godzin, skonsultuj swoją dietę z lekarzem lub dietetykiem. Osoby, które ćwiczą od 3 do 5 razy w tygodniu kwalifikują się już nie jako sportowcy, ale osoby aktywne. To one właśnie powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach żywienia.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ organizm regularnie poddawany wysiłkowi, ma znacznie wyższe zapotrzebowanie energetyczne. Odpowiednia dieta powinna także wspierać procesy regeneracji, które są niezwykle ważne. Kompleksowe, zróżnicowane i zoptymalizowane posiłki pozwolą organizmowi czerpać niezbędne składniki odżywcze, umożliwią rozbudowanie tkanki mięśniowej, a także zapewnią coraz lepsze wyniki.
Węglowodany jako źródło energii
W jadłospisie osób aktywnych niezbędne są węglowodany. Stanowią one naturalne paliwo dla organizmu, a trening powoduje, że spalają się szybciej. Dlatego ilość spożywanych węglowodanów musi być wyższa. Tym bardziej, że po treningu są one wykorzystywane przez organizm do regeneracji włókien mięśniowych. Zapobiegają one także procesom katabolizmu, czyli rozpadowi białek mięśniowych. Osoby aktywne muszą zadbać, by na ich talerzach regularnie znajdowały się węglowodany, ale tylko w ich złożonej postaci. Jakie są ich najlepsze źródła? Są to wszystkie produkty pełnoziarniste: pieczywo razowe, kasze, brązowy ryż, makarony, a także płatki owsiane.
Białko ważnym budulcem mięśni
Wszystkie organy i tkanki ciała zbudowane są z białek. Zwiększony wysiłek fizyczny sprawia, że zapotrzebowanie na nie zaczyna rosnąć. Źródłem pełnowartościowego białka jest mięso, znajdziemy je również w rybach, przetworach mlecznych oraz w jajach. Produkty te zawierają także inne ważne składniki, jak kwasy omega-3 obecne w rybach czy wapń znajdujące się w mleku. Są one niezbędne do prawidłowej budowy komórek i kości. Równie ważna jest witamina D, którą znajdziemy w jajach – odpowiada ona za prawidłową gospodarkę wapnia w organizmie.
Woda i elektrolity przeciw odwodnieniu
Mówiąc o diecie dla aktywnych fizycznie nie można zapomnieć o odpowiedniej ilości płynów. W trakcie ćwiczeń tracimy bardzo duże ilości wody, a wraz z nią również cenne elektrolity. Utrata płynów w ilości 2% masy ciała powoduje spadek wydolności organizmu aż o 20%. Wodę należy więc uzupełniać przed, w trakcie i po treningu w regularnych odstępach czasu i niewielkimi łykami. Świetnie sprawdzą się także napoje izotoniczne, bogate w elektrolity. Taki napój możesz przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy niegazowana woda mineralna, sól i miód. Jako dodatek możesz stosować wyciśnięty sok z cytryny, a zamiast wody świetnie sprawdzi się także woda kokosowa. Pamiętaj, by dodawać szczyptę soli na 500 ml płynu, nie więcej.