Przyrządzanie wołowiny – 10 praktycznych porad
Wołowina uchodzi za jedno z trudniejszych w przygotowaniu mięs, jednak w rzeczywistości jego obróbka rządzi się bardzo prostymi zasadami. Większe znaczenie ma jakość mięsa, które wykorzystujesz do gotowania oraz odpowiednie jego przygotowanie.
Porada 1.: Zadbaj o wysoką jakość mięsa
Aby danie z wołowiny zachwycało podniebienie, mięso musi być dobrej jakości. Oznacza to, że nie powinno mieć na swojej powierzchni żadnych przebarwień, a jego kolor powinien być jasnoczerwony, czerwony lub intensywnie czerwony. Unikaj mięsa, które pokryte jest żółtobrązowym tłuszczem lub jest zbyt ciemne. Dobrze też sprawdzić sprężystość kupowanego kawałka oraz jego zapach. Krwisty, metaliczny aromat oznacza, że mięso jest świeże i zdatne do spożycia.
Porada 2.: Odpowiednio przechowuj mięso
Jeżeli nie zamierzasz przyrządzić wołowiny od razu po zakupieniu, zapewnij jej odpowiednie warunki dla zachowania świeżości. Najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać, to:
- owinięcie mięsa w pergamin, przedłużający przydatność do spożycia,
- unikanie mycia mięsa przed chłodzeniem lub mrożeniem,
- unikanie krojenia go przed chłodzeniem lub mrożeniem, ponieważ prowadzi to do rozwoju bakterii i drobnoustrojów.
Pamiętaj, że mięso wołowe można przechowywać w lodówce maksymalnie 4 dni, a w zamrażarce – nawet do 12 miesięcy.
Porada 3.: Pozwól wołowinie nabrać temperatury pokojowej
Jednym z częstych błędów podczas przyrządzania wołowiny jest zbyt szybkie poddawanie jej obróbce termicznej. Daj mięsu czas, aby nabrało pokojowej temperatury i dopiero wtedy pokrój je i przełóż na patelnię lub do piekarnika.
Porada: 4. Nie używaj tłuczka
Wołowiny nie tłuczemy. Do dzielenia mięsa używamy noża, krojąc je na odpowiedniej grubości kawałki.
Porada 5.: Najpierw smażenie, potem pieczenie
Jeśli przygotowujesz pieczeń, najpierw delikatnie obsmaż mięso na patelni, aby zamknąć pory na jego powierzchni. Dzięki temu wszystkie soki utrzymają się wewnątrz podczas pieczenia, sprawiając, że mięso będzie bardziej delikatne.
Porada 6.: Zachowaj optymalny czas pieczenia i smażenia
Zasada mówi, że kawałek wołowiny o wadze 20 dg należy smażyć po dwie minuty z każdej strony. 30 dg – po 3 minuty. Patelnia powinna być rozgrzana. Dalsza obróbka termiczna, np. pieczenie czy duszenie nie powinno przekraczać połowy wagi mięsa. Czyli dla kawałka o wadze 30 dg, czas pieczenia, smażenia lub duszenia powinien wynosić maksymalnie 15 minut.
Czas smażenia dla uzyskania efektu krwistego, średnio wysmażonego lub mocno wysmażonego, wynosi odpowiednio (po wstępnym obsmażeniu z obu stron) – 7 minut, 12 minut i 15 minut.
Porada 7.: Unikaj oleju
Wołowina jest bogata w tłuszcz, dlatego podczas smażenia nie ma potrzeby dodawania oleju czy innego rodzaju tłuszczu.
Porada 8.: Sól dodaj na końcu
Ta powszechnie przyjęta zasada pozwala upewnić się, że mięso nie stwardnieje podczas gotowania. W trakcie termicznej obróbki możesz dodawać do wołowiny pieprz, czosnek i ulubione zioła. Solenie zostaw na koniec albo użyj jej dopiero po zakończeniu gotowania.
Porada 9.: Wzmocnij smak
Jeżeli chcesz, aby Twoje danie było bardziej aromatyczne i wyraziste w smaku możesz dodać do niego kawałek ciemnego chleba na zakwasie pod sam koniec gotowania. Smak i zapach wołowiny doskonale wzmacnia też mocny alkohol, np. koniak, a także dżem.
Porada 10.: Pozwól mięsu odpocząć
Po obróbce termicznej, mięso potrzebuje chwili, by odpocząć, dlatego błędem jest podawanie go na stół od razu po przyrządzeniu. Najlepiej położyć je na ciepłym talerzu albo pergaminie na ok. 10 minut. Dzięki temu zawarte w nim soki rozłożą się równomiernie, a mięso będzie sprężyste i łatwe w krojeniu.